gettext için Yardımcı Uygulamalar
Önceki İleti Çevirilerinde Uniforum Yaklaşımı Sonraki
gettext için Yardımcı Uygulamalar
GNU C kütüphanesi gettext işlevleri için yazılımın kaynak kodundan ileti kataloğunu oluşturacak yazılımları içermez. GNU projesinin bir parçası olarak GNU gettext paketi geliştiricinin ihtiyaç duyabileceği herşeyi içerir. Bu paketle sağlanmış araçlar, catgets işlevlerinin ileti kataloğunu elde eden gencat uygulamasından daha fazla yetenekli olmayı gerektirir.
gencat uygulamasına eşdeğer olarak msgfmt uygulaması gösterilebilir. Metin biçimindeki ileti kataloglarından gettext işlevlerinin kullanabileceği ikilik biçimdeki ileti kataloglarını elde etmekte kulanılır. Ama sırf bu değil, pakette daha pek çok uygulama vardır.
xgettext uygulaması bir kaynak dosyasından çevrilebilir dizgeleri toplamakta kullanılır. Yani yazılımcı geliştirme sırasında ileti kataloğunu elle oluşturmak zorunda değildir. Bu uygulama girdinin daha iyi anlaşılabilmesini ve çıktının özelleştirilebilmesini sağlayan seçenekler içerir.
Paket, sadece yazılımın geliştiricisinin değil çevirmenlerin de kullanabileceği araçları içerir. GNU gettext kılavuzunda bunlar hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
gettext kullanan yazılımların kullanımı Başlangıç IX. Oylum - Arama ve Sıralama
Bir Linux Kitaplığı Sayfası