Sözcük Yorumlama Seçenekleri
Önceki Kabuk Usulü Sözcük Yorumlama Sonraki
Sözcük Yorumlama Seçenekleri
Bu bölümde wordexp işlevinin derleme-seçenekleri argümanında belirtebileceğiniz seçenekler açıklanacaktır. Seçtiğiniz seçenekleri bir C işleci olan | ile birleştirerek kullanabilirsiniz.
WRDE_APPEND
Önceki bir wordexp çağrısı ile üretilmiş sözcük göstericileri dizisine bu yorumlamadan sözcükler eklenir. Bu yolla bir dizgenin sonuna aralarında boşluk bırakarak sözcük ekler gibi diziye sözcük ekleyebilirsiniz.
Ekleme işlemi sırasında, wordexp çağrıları arasında sözcük göstericileri dizisinde değişiklik yapmamalısınız. Ayrıca ilk wordexp çağrısında WRDE_DOOFFS seçeneğini belirtmişseniz, ekleme işlemi için yaptığınız çağrıda da bu seçeneği belirtmelisiniz.
WRDE_DOOFFS
Sözcük gösterici dizisinin başlangıcındaki elemanların boş kalmasını sağlar. Kaç elemanın boş kalacağı we_offs üyesinde belirtilir. Boş elemanlar boş gösterici içerir.
WRDE_NOCMD
Komut ikamesi yapılmaz; eğer girdi komut ikamesini gerektiriyorsa, bir hata raporlanır.
WRDE_REUSE
Önceki bir wordexp çağrısı ile üretilmiş sözcük göstericileri dizisini yeniden kullanılabilir yapar. Bu seçeneğin kullanıldığı bir wordexp çağrısında yeni bir gösterici dizisi ayrılmaz, mevcut olan (gerekirse genişletilerek) kullanılır.
Bu işlem sırasında dizi başka bir bellek bölgesine taşınabileceğinden eski göstericiyi saklayıp bu çağrıdan sonra onu kullanmamamalısınız. Her çağrıdan sonra göstericiyi we_pathv üyesinden öğrenebilirsiniz.
WRDE_SHOWERR
Komut ikamesinde çalıştırılan komutlardan dönen hata iletileri gösterilir. Yani, bu komutların sürecin standart hata akımını kullanması sağlanır. Öntanımlı olarak, wordexp bu komutlara hata iletilerinin gösterilmediği bir standart hata akımı atar.
WRDE_UNDEF
Eğer girdi tanımsız bir kabuk değişkeni içeriyorsa bir hata raporlanır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
wordexp çağrısı Başlangıç wordexp Örneği
Bir Linux Kitaplığı Sayfası