Dosya İsimlerinin Taşınabilirliği
Önceki Dosya İsimleri Sonraki
Dosya İsimlerinin Taşınabilirliği
Dosya isimlerinin sözdizimi ile ilgili GNU sisteminde ve diğer POSIX sistemlerinde normalde kullanılan kurallardan Dosya İsimleri bölümünde bahsedilmişti. Ancak, diğer işletim sistemleri başka kabullerde bulunabilirler.
Dosya isimlerinin taşınabilirliğinin neden önemli olduğunu belirleyen iki durum vardır:
  • Yazılımınızda dosya isimleri sözdizimi ile ilgili bazı önkabuller yapar veya gömülü sabit dosya ismi dizgeleri kullanırsanız, farklı sözdizimi kuralları kullanılan sistemlerde dosya isimlerinin elde edilmesi zorlaşır.
  • Yazılımınızın başka sistemlerde çalışması konusuyla ilgilenmiyor olsanız bile, farklı isimlendirme kuralları kullanılan dosyalara erişim yine de mümkün olur. Örneğin, bir ağ üzerinden farklı isimleme kuralları olan bir işletim sisteminde bulunan bir dosyaya erişmek, hatta başka işletim sistemlerinde kullanılan biçimlemelerin kullanıldığı disklerde okuma ve yazma yapmak zorunda kalabilirsiniz.
ISO C standardında dosya ismi sözdizimi hakkında çok az bilgi varır, sadece dosya isimlerinin dizgeler olduğundan bahseder. Dosya isimlerinin uzunlukları ve dosya isimlerinde kullanılabilen karakterler ile ilgili değişen kısıtlamalara ek olarak farkı işletim sistemlerinde örneğin, dizinlerin yapıları ve dosya türleri ile uzantıları gibi kavramlar için farklı kabuller ve sözdizim kuralları uygulanır. Örneğin dosya sürümleri gibi bazı kavramlar için bazı sistemlerde destek varken bazılarında yoktur.
POSIX.1 standardı, dosya ismi bileşeni dizgeleri ve dosya isimlerinin uzunlukları ile dosya isimlerinde kullanılan karakterlerle ilgili dosya ismi sözdizimine ek kısıtlamalar getiren gerçeklemelere izin verir. Yine de, GNU sistemi bu sınırlamalara ihtiyaç duymaz; dosya isimlerinde boş karakter hariç her karakter kullanılabilir ve dosya ismi dizgeleri ile ilgili hiçbir sınırlama da yoktur.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Dosya İsmi Hataları Başlangıç XII. Oylum - Akımlar Üzerinde Giriş/Çıkış
Bir Linux Kitaplığı Sayfası