Temel Kurulum
Önceki X. Oylum - Bash Kurulumu Sonraki
Temel Kurulum
Bash için kurulum talimatları.
Bash'i derlemenin en basit yolu:
  1. Kaynak kodun bulunduğu dizine cd yapın ve Bash'i sisteminize göre yapılandırmak için ./configure yazın. Bir eski sürüm System V üzerinde csh kullanıyorsanız, csh'ın configure dosyasının kendisini çalıştırmayı denemesinden korunmak yerine sh ./configure yazmalısınız. configure dosyasının çalışması biraz zaman alır. Çalışırken hangi özellikleri denetlediğini belirten iletiler basar.
  2. Bash'ı derlemek için make yazın ve bashbug hata raporlama betiğini kurgulayın.
  3. İstemlik olarak, testleri çalıştırmak için make tests yazın.
  4. bash ve bashbug'ı kurmak için make install yazın. Bu ayrıca kılavuz sayfalarını ve Info dosyasını da kuracaktır.
configure kabuk betiği derleme sırasında çeşitli sistem bağımlı değişkenler için doğru değerleri tahmin etmeye çalışır. Bu değerleri paketin her dizinindeki Makefile dosyalarını oluşturmakta kullanır (paket içinde tepe dizin, builtins, doc ve support dizinleri ve bu dizinlerin altındaki lib ve çeşitli başka dizinlerden oluşur). Betik ayrıca sistem bağımlı tanımları içeren config.h dosyasını oluşturur. Son olarak, o anki yapılandırmayı tekrar oluşturmak için çalıştırabileceğiniz config.status isimli bir kabuk betiği, yeniden yapılandırmayı hızlandıracak test sonuçlarının kaydedildiği config.cache diye bir dosya ve derleyici çıktısını içeren config.log (yapılandırma hatalarını ayıklamak için faydalıdır) dosyasını oluşturur. Bazı noktalarda istemediğiniz sonuçları içeriyorsa, config.cache dosyasını silebilir ya da düzenleyebilirsiniz.
configure betiğinin anladığı seçenekler ve argümanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bash kaynak dizininizde Bash komut istemine
bash-2.04$ ./configure --help
yazın.
Bash derlerken olağandışı şeyler yapmaya ihtiyacınız varsa, lütfen "onların yapılıp yapılamayacağını configure nasıl denetlemeliydi" meselesini halletmeyi deneyin ve farklılıkları veya talimatları adresine postalayın ki, gelecek dağıtım için onlar hesaba katılabilsin.
configure.in dosyası Autoconf diye bir program tarafından configure betiğini oluşturmakta kullanılır. configure.in dosyasını configure betiğini daha yeni bir Autoconf sürümünü kullanarak yeniden üretmek veya değiştirmek isterseniz Autoconf sürüm 2.50 veya daha yeni bir sürümünü kullanmalısınız.
Program çalıştırılabilirlerini ve nesne dosyalarını kaynak kod dizinlerinden make clean yazarak kaldırabilirsiniz. Ayrıca configure betiğinin oluşturduğu dosyaları da kaldırmak isterseniz (Böylece Bash'i başka bir makina için derleyebilirsiniz) make distclean yazın.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
X. Oylum - Bash Kurulumu Başlangıç Derleyiciler ve Seçenekler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası