enable Yerleşiği
Önceki Bash Yerleşik Komutları Sonraki
enable Yerleşiği
enable [-n] [-p] [-f dosyaismi] [-ads] [isim ...]
Yerleşik kabuk komutlarını etkinleştirir ve kaldırır. Bir yerleşiğin iptal edilmesi durumunda, kabuk, yerleşik komutlara diğer komutlardan önce bakmasına rağmen bir tam dosyayolu belirtilmeksizin aynı isimdeki bir uygulamanın kabuk komutu olarak kullanılması sağlanır. Bu, -n seçeneği ile isim'leri belirtilen yerleşikler için uygulanır, seçenek verilmezse yerleşikler etkinleştirilir. Örneğin test yerleşiği yerine test uygulamasının yerleşik komut olarak kullanılmasını sağlamak için enable -n test yazmalısınız.
-p seçeneği verilirse ya da isim argümanları verilmezse kabuk yerleşikleri listelenir. Başka hiçbir argüman verilmezse tüm etkin kabuk yerleşikleri listelenir. -a seçeneği ile her yerleşik etkin olup olmadığı belirtilerek listelenir.
Dinamik yüklemenin desteklendiği sistemlerde, -f seçeneği ile yeni bir isim yerleşik komutunun dosyaismi ile belirtilen paylaşımlı nesneden yüklenmesi sağlanır. -d seçeneği -f ile yüklenen yerleşiği silmek için kullanılır.
Hiç seçenek verilmezse kabuk yerleşiklerinin bir listesi gösterilir. -s seçeneği POSIX'e özel yerleşiklerin etkinleştirilmesini sınırlar. -s seçeneği -f seçeneği ile birlikte kullanılırsa yeni yerleşik bir özel yerleşik haline gelir.
Bir isim geçersiz bir kabuk yerleşiği olmadıkça ya da bir paylaşımlı nesneden yeni bir yerleşiği yüklerken hata olmadıkça dönüş durumu sıfırdır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
echo Yerleşiği Başlangıç help Yerleşiği
Bir Linux Kitaplığı Sayfası