Bir Veritabanına Erişim
Önceki Başlangıç Sonraki
Bir Veritabanına Erişim
Veritabanını oluşturduktan sonra, ona şöyle erişebilirsiniz:
 • psql adlı etkileşimli PostgreSQLTM uçbirim uygulaması ile veritabanına giriş yapıp, istediğiniz işlemleri gerçekleştirir ve SQL komutlarınızı çalıştırabilirsiniz.
 • PgAccess gibi çizgesel arayüzlü bir uygulama ya da ODBC destekli ofis yazılımlarını kullanarak veritabanı oluşturabilir ve üzerinde işlem yapabilirsiniz. Bu tür uygulamalar ve kullanımları bu eğitmenin kapsamı dışındadır.
 • Uygun yazılım geliştirme dilleri ile kendi uygulamalarınızı da yazabilirsiniz. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi PostgreSQLTM 8.0 belgelerindeki İstemci Arayüzleri oylumunda bulabilirsiniz.
Bu belgedeki alıştırmaları denemek için muhtemelen psql'i kullanmak isteyeceksiniz. psql'i mydb adlı veritabanına erişmek için şu şekilde başlatabilirsiniz:
$ psql mydb
Eğer bir veritabanı ismi belirtmezseniz öntanımlı olarak kullanıcı adınız ile aynı ismi taşıyan veritabanına erişilmeye çalışılacaktır. Bu konudan önceki bölümde bahsetmiştik.
psql sizi aşağıdaki gibi bir çıktı ile karşılayacaktır:
Welcome to psql 8.0.1, the PostgreSQL interactive terminal.

Type: \copyright for distribution terms
    \h for help with SQL commands
    \? for help with psql commands
    \g or terminate with semicolon to execute query
    \q to quit

mydb=>
Son satır şu şekilde de olabilir:
mydb=#
Bunun anlamı, çoğunlukla olduğu gibi eğer PostgreSQL'i kendiniz kurduysanız, veritabanının en yetkili kullanıcısı olduğunuz anlamına gelir. En yetkili kullanıcı olmak, hiçbir izin işlemine tabi tutulmayacağınız anlamına gelir. Fakat bu konu bu eğitmenin kapsamında değildir.
Eğer psql'i çalıştırmakta sorun yaşarsanız önceki bölüme dönün. psql ile createdb arasında çalıştırma sorunlarına tanı konulması bakımından fark yoktur. Eğer createdb çalışıyorsa, psql'in de çalışması gerekir.
Son satırda yer alan mydb=> komut satırı psql'in kendi çalışma alanı içine SQL sorguları yazmanızı beklediği anlamına gelir. Şu komutları deneyiniz:
mydb=> SELECT version();
              version
----------------------------------------------------------------
 PostgreSQL 8.0.1 on i586-pc-linux-gnu, compiled by GCC 2.96
(1 row)

mydb=> SELECT current_date;
  date
------------
 2002-08-31
(1 row)

mydb=> SELECT 2 + 2;
 ?column?
----------
    4
(1 row)
Bunun dışında psql kendine ait, standart SQL komutu olmayan, bir kaç dahili komuta daha sahiptir. Bu tür komutlar bir tersbölü karakteri (\) ile başlar. Bu komutların birkaçı karşılama ekranında listelenmişti. Örnek olarak, çeşitli PostgreSQLTM SQL komutları hakkında yardım almak için şunu yazabilirsiniz:
mydb=> \h
psql'den çıkmak için şunu kullanabilirsiniz:
mydb=> \q
Böylece psql'den çıkıp sistemin komut satırına geri döneceksiniz. (Daha fazla dahili komut için psql satırında \? komutunu kullanabilirsiniz.) psql'in tam olarak ne yapabildiği hakkında ayrıntılı bilgiyi PostgreSQLTM 8.0 belgelerindeki psql komut açıklamasında bulabilirsiniz. Eğer PostgreSQL kurulumunu tam olarak gerçekleştirdiyseniz sistemin komut satırında man psql yazarak da bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu eğitmende bu özelliklerin hepsine değinmeyeceğiz ama kendiniz hepsini deneyebilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Bir Veritabanının Oluşturulması Başlangıç SQL Dili
Bir Linux Kitaplığı Sayfası