Giriş
Önceki II. Oylum - HTB Linux Kuyruklama Düzeni Kullanıcı Kılavuzu Sonraki
Giriş
HTB (Hierarchical Token Buckets - Hiyerarşik Dizgecik Demetleri), Linux'taki CBQ kuyruklama düzeni algoritmasının yerini almak üzere tasarlanmış olup ondan daha hızlı, daha sezgisel ve daha kolay anlaşılır bir kuyruklama düzeni algoritmasıdır. CBQ ve HTB, her ikisi de belli bir bağlantı üzerinde çıkış band genişliği kullanımını denetim altında tutmaya yardımcı olurlar. Her ikisi de tek bir fiziksel bağlantıyı çok sayıda daha yavaş bağlantı şeklinde taklit ederler ve farklı trafik türlerini farklı taklit edilmiş bağlantılardan gönderirler. Her iki düzende de, fiziksel bağlantının nasıl taklit bağlantılara bölüneceğini ve hangi taklit bağlantı üzerinden hangi paketlerin gideceğine nasıl karar verileceğini belirtebilirsiniz.
Bu belge HTB algoritmasını nasıl kullanacağınızı gösterir. Çoğu bölümü örnekler, çizgeler (ölçülmüş verilerle) ve bellibaşlı sorunların incelemelerini içerir.
HTB'nin bu sürümünün daha ölçeklenebilir olması lazım. Karşılaştırma için HTB ana sayfasına bakınız.
Lütfen okuyun:
tc aracı (sadece HTB değil), hız birimlerin belirtmek için kısaltmaları kullanır. kbps, kilobayt anlamına ve kbit kilobit anlamına gelir! Bu, Linux'ta tc ile ilgili olarak en sık sorulan sorudur.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
II. Oylum - HTB Linux Kuyruklama Düzeni Kullanıcı Kılavuzu Başlangıç Bağlantı Paylaşımı
Bir Linux Kitaplığı Sayfası