İpuçları
Önceki I. Oylum - FFmpeg Belgesi Sonraki
İpuçları
  • Düşük bithızlı akım uygulamalarında düşük bir kare hızı ve küçük bir görüntü penceresi kullanılır. Bu özellikle, çok hızlıymış gibi görünmeyen, dolayısıyla kare kaybı olabilen Linux oynatıcılarda RealVideo için geçerlidir. Örnek:
    ffmpeg -g 3 -r 3 -t 10 -b 50k -s qcif -f rv10 /tmp/b.rm
    
  • q parametresi kodlamanın geçerli nicemleyicisini gösterir. 1 değeri ulaşılabilecek en iyi kaliteyi ifade eder, 31 değeri ise en kötüsünü. Eğer q=31 çok sıkça görülüyorsa kodlayıcı, bithızınızın gerektirdiği sıkıştırmayı yapamıyor demektir. Bu durumda ya bithızını arttırmalı ya kare hızını düşürmeli ya da kare boyutunu küçültmelisiniz.
  • Eğer bilgisayarınız yeterince hızlı değilse sıkıştırma oranını arttırabilirsiniz. Görüntü hızının tahmin edilmesini sağlamak için -me zero belirtebileceğiniz gibi bu tahmin işlemini tamamen kapatmak için -intra seçeneğini kullanabilirsiniz (sadece, JPEG sıkıştırmasının olabildiğince iyi olmasını sağlayan I-kareleri kullanacaksınız).
  • Çok düşük ses bithızları için, örnekleme sıklığını azaltmalısınız (MPEG ses biçimi için 22050 kHz'e, AC3 için 22050 veya 11025).
  • Sabit bir kalite (fakat değişken bithızı) istiyorsanız -qscale n seçeneğini kullanınız; burada n 1 (en iyi kalite) ile 31 (en kötü kalite) arasında bir değer olmalıdır.
  • Görüntü dosyalarını dönüştürürken, kodlayıcıda kod çözücü ile aynı kalite katsayısını ve kodlamanın hemen hemen kayıpsız olmasını sağlayan -sameq seçeneğini kullanabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Protokoller Başlangıç Terim Tanımları
Bir Linux Kitaplığı Sayfası