Durum Satırı
Önceki Uçbirim Yeteneklerinin Tanımları Sonraki
Durum Satırı
Durum satırı uçbirim üzerinde normal çıktı için değil, sadece özel iletiler için kullanılan bir satırdır. Tasarlandığı haliyle uygulamanın ne yapmakta olduğunu kullanıcıya açıklamak için sürekli güncellenen bir satırdır ve bu da bu satıra neden bu ismin verildiğini açıklar. Fakat aslında herşey için kullanılabilirdi. Durum satırının uçbirim karakteristiklerinin farklılaştırılması sıradan çıktıyı etkilemez. Durum satırının içeriği sadece bu bölümde açıklanan özel durum satırı yetenekleriyle değiştirilir.
hs
Varlığı, uçbirimin bir durum satırı olduğunu belirten seçimlik yetenek. Bir durum satırı içeren bir uçbirim ts ve fs yeteneklerini de sağlamalıdır.
ts
Uçbirim imlecini durum satırına taşıyan dizge değerli yetenek. Bu yetenekler fs yeteneğinin amacına uygun olarak eski imleç konumunu özellikle kaydetmelidir.
fs
İmleci durum satırından alıp eski konumuna taşıyan dizge değerli yetenek.
es
Varlığı, durum satırına yazılırken diğer ekran komutlarının çalışacağını belirten seçimlik yetenek. Başka bir deyişle, durum satırı kısmen temizlenirken, aynı zamanda çarpıcı görünüm kipine girmek ve bırakmak için ch kullanmak üzere imleç hareket ettirilebilir, karakterler silinebilir ve eklenebilir (şüphesiz bir ch yeteneği mevcutsa).
ds
Durum satırının gösterimini iptal eden dizge değerli yetenek. Bunun yokluğunda durum satırını ekrandan kaldırmanın bir yolu yoktur.
ws
Durum satırının genişliğini içeren sayısal yetenek. Durum satırı olan bir uçbirimde bu yetenek yoksa durum satırı diğer satırlarla aynı genişlikte demektir.
ws değerinin bazan 8 gibi küçücük bir değer olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Geciktirme Yetenekleri Başlangıç Yarım Satırlık Hareket
Bir Linux Kitaplığı Sayfası