Uçbirim üzerinden giriş
Önceki Kullanıcı Giriş ve Çıkışları Sonraki
Uçbirim üzerinden giriş
Şekil 12.1 uçbirimler üzerinden bağlantıların nasıl yapıldığını göstermektedir. İlk önce, init uçbirim veya konsol üzerinden yapılacak bağlantıyı sağlamak için bir getty programını çalıştırır. getty uçbirimi dinler ve kullanıcının bağlantı için hazır olduğuna dair bir işaret göndermesini bekler. (Genellikle bu işaret kullanıcının klavyeden bir şeyler yazmasıdır). Bir kullanıcı tespit ettiği zaman, /etc/issue içerisinde bulunan "hoş geldin" mesajı ekrana yansıtılır ve bir kullanıcı adı girilmesini ister. Kullanıcı ismi alındıktan sonra login programını çalıştırır. login kullanıcı adını bir parametre olarak alır ve bir parola girilmesini bekler. Şayet bu bilgiler uyuşursa login programı bu kullanıcı için önceden tanımlanmış olan kabuğu çalıştırır, aksi taktirde süreci durdurur ve çıkar. (Belki de kullanıcıya yeni bir kullanıcı adı ve parolası girmek için bir şans daha verir). init, sürecin tamamlandığı uyarısını aldığında uçbirim için yeni bir getty programının çalıştırılmasını sağlar.
Şekil 12.1. Uçbirim üzerinden giriş
init, getty, login ve kabuk arasındaki etkileşim
Unutmayın ki init'in fork sistem çağrısını kullanarak yarattığı süreç bir tanedir. getty ve login, süreçte çalışan program ile yer değiştirilmektedirler (exec sistem çağrısı yardımıyla).
Seri hatlar üzerindeki kullanıcıları tespit edebilmek için ayrı bir programa ihtiyaç vardır, çünkü bu uçbirimlerin etkin hale geldiğini tespit etmek biraz daha karışıktır. getty parametrelerin çağrıdan çağrıya değiştiği modem bağlantıları için çok önemli olan hız ve diğer bağlantı ayarlarına kendini uyarlayabilir.
Sevapları ve günahları ile, kullanımda bulunan pek çok çeşit init ve getty programları vardır. Sisteminizde bulunan sürümünü ve diğerlerini öğrenmek iyi bir fikir olabilir (Bunun için Linux Software Map - Linux Yazılım Haritası kullanılabilir). Sisteme modem üzerinden erişim etkin değilse getty hakkında endişelenmenize gerek kalmaz ama init önemini korur.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kullanıcı Giriş ve Çıkışları Başlangıç Ağ üzerinden giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası