Disket Sürücüleri
Önceki Diskler ve Diğer Depolama Ortamları Sonraki
Disket Sürücüleri
Diketler esnek bir ince zar ile yüzeyi kaplanmış, bir ya da her iki yüzü de manyetik alan haline getirilmiş, sabit disklere benzeyen ama saklama kapasiteleri daha küçük olan aygıtlardır. Disket üzerinde bir okuyucu-yazıcı kafa bulunmaz. Disketin içinde bir adet plaka vardır. Bu taşınabilir donanım aygıtları her hangi bir disket sürücü içine konulup okuma ve yazma işlemi yapabilirler. Aynı disket sürücü ile pek çok disketi okumak mümkündür. Bu özellikleri ile taşınmaz hard disklerden ayrılırlar.
Tıpkı sabit diskler gibi disketlerde izler, sektörler ve silindirlere ayrılırlar fakat bunların sayısı sabit diskin yanında çok küçük kalmaktadır.
Bir disket sürücü çeşitli disketleri kullanabilir. Örneğin; 3,5" lik bir disket sürücü 3,5" çapına sahip 720 Kb ve 1,44MB lık disketleri kullanabilir. Sürücü biraz farklı işlemler gerçekleştirebildiği ve işletim sisteminin disketin kapasitesi hakkında bilgi sahibi olması gerektiği için pek çok çeşit disket sürücü aygt dosyası vardır. Bunlar sürücünün çeşidi ve birleşimlerine göre çeşitlilik gösterebilirler. /dev/fd0H1440 birinci disket sürücü (fd0), 3,5" çapında ve yüksek yoğunlukta (H) 1440 KB bir disketi temsil eder. Bu da bugünlerde kullanılan normal bir diskete tekabül eder.
Disket sürücülerin isimleri biraz karmaşıktır, bu nedenle Linux sürücüde hangi tür disket olduğunu otomatik olarak tespit eden özel bir disket aygıt tipine sahiptir. Yeni yerleştirilen bir disketin ilk sektörünü okur ve elindeki örneklerle karşılaştırır. Bu işlem doğru disket aygıtını bulana kadar devam eder. Disketin önceden biçemlenmiş olması gerekir. Bu otomatik sürücü aygıtları /dev/fd0, /dev/fd1, ... şeklinde sıralanırlar.
Linux standart disketlerin yanında pek çok standart dışı disketleri de desteklemektedir. Şimdi bu konuya geçeceğiz ama ondan önce /etc/fdprm dosyasına göz atmanızda fayda olabilir. Bu dosya setfdprm komutunun ayarlarını içerir.
Sürücüdeki disketler değiştiği zaman işletim sistemi bundan haberdar edilmelidir. Yoksa sistem önbelleğe almış olduğu disket bilgileri üzerinden işlem yapmaya devam eder. Bunun için kullanılan sinyal hattı bazen kırılmış veya bozulmuş olabilir veya MSDOS biçeminde bir disket için bunu dikkate almayabilir. Şayet disket kullanırken garip hatalar ile karşılaşıyorsanız, belki de sebebi budur. Bunun için sürücüyü tamir etmekten başka bir yol yoktur.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Sabit diskler Başlangıç CD-ROM'lar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası