CD-ROM'lar
Önceki Diskler ve Diğer Depolama Ortamları Sonraki
CD-ROM'lar
Bir CD sürücüsü plastik kaplı bir diski optik okuyucusu yardımı ile okur. Bu diskte kaydedilmiş olan bilgiler, yüzey üzerinde merkezden kenarlara kadar spiral biçimde uzanan "delikler" içinde kayıtlı olarak tutulurlar. Sürücü buraları okumak için lazer ışını kullanır. Lazer bir deliğe çarptığında farklı, düz bir yüzeye çarptığında farklı bir tepki verir. Okuyucu kafa bunları "0" ve "1" ler olarak alır ve disk yüzeyindeki bilgiyi çözümler.
CDROM'lar sabit disklere nazaran daha yavaştırlar. Ortalama bir sabit diske tarama için 15 milisaniye yeterli olurken, en hızlısından bir CDROM için saniyeler gereklidir. Aslında bir CDROM'un veri aktarım hızı saniyede yüzlerce KB ile ölçülür. Burada ifade edilmek istenen CDROM'un sabit diskler kadar hızlı olamadığıdır. Bazı Linux dağıtımları; "canlı" CDROM dosya sistemleri ile dağıtılmakta ve bu sayede bilgiler sabit diske kopyalanmak zorunda kalmamakta, bunun sonucunda hatırı sayılır bir disk alanı tasarruf edilmektedir. Yeni bir yazılımı yüklemek için CDROM'lar iyi bir alternatif sayılırlar. Ne de olsa yükleme sırasında çok yüksek hız gerekli değildir.
Bir CDROM'daki bilgileri düzenlemenin pek çok yolu vardır. En popüler yöntem uluslararası standart olan iso9660 dır. Bu standart MSDOS'un kullandığından daha "ham" bir dosya sistemini tanımlar. Oldukça küçüktür. Diğer taraftan bu kadar küçük olması her türlü işletim sisteminin onu tanımasına olanak verir.
Normal bir Unix kullanımı esnasında iso9660 yeterli gelmemektedir. Bu nedenle "Rock Ridge extension" denen bir ekleme yapılmaktadır. Rock Ridge, uzun dosya isimlerine, sembolik bağlara ve daha pek çok şeye izin verir. CDROM'un az çok Unix dosya sistemine benzemesini sağlar. İşin iyi tarafı Rock Ridge dosya sistemi geçerli bir iso9660 dosya sistemi gibi kullanılabilmekte ve diğer dosya sistemine sahip bilgisayarlar ile kullanılabilmektedir. Linux iso9660'ı ve Rock Ridge dosya sistemini desteklemektedir. Uzantılar otomatik tanımlı ve kullanımlıdır.
Dosya sistemi problemin yarısıdır. Pek çok CDROM'un içindeki bilgilerin okunabilmesi için özel programlar gerekmekte ve bu programların pek çoğu Linux altında çalışmamaktadır (dosemu Linux Msdos öykünümü altında ve wine windows öykünümü hariç. Ayrıca ticari bir yazılım olan, X86 makinesindeki yazılımları komple çeviren VMWARE de bunların içinde sayılabilir).
Bir CDROM sürücüye, karşılıklı aygıt dosyası üzerinden ulaşılır. Bir CDROM sürücüyü, bilgisayara bağlamanın çok çeşitli yolları vardır: ses kartı üzerinden bağlayabilirsiniz, SCSI veya EIDE üzerinden bağlayabilirsiniz. Donanım "hacking" bu kitabın konusu dışındadır fakat bağlantı şekli hangi aygıt dosyasının kullanılacağına karar verir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Disket Sürücüleri Başlangıç Teypler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası