Alan gereksinimleri
Önceki Disk Alanının Ayarlanması Sonraki
Alan gereksinimleri
Kuracağınız Linux dağıtımı, size değişik yapılandırmalara göre ne kadarlık bir disk alanına ihtiyacınız olduğunu bildirir. Bağımsız olarak kurulan programlar da bunu yaparlar. Bu sayede disk alanının kullanımı için planlarınızı yapabilirsiniz, ama ilerisi için hazırlıklı olmalı ve ilerde duyabileceğiniz ihtiyaçları göz önünde bulundurarak fazladan disk alanı ayırmalısınız.
Kullanıcı dosyaları için ayıracağınız bölümün hacmi, kullanıcıların ne yapmak istediklerine göre değişir. Pek çok insanın, dosyaları için daha fazla alana ihtiyaçları varmış gibi görünmektedir, fakat ihtiyaç duyulan alan kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişiler hafif yazım işleri ile uğraşırlar ve onlar için birkaç gigabyte alan yeterli olabilir. Bazıları ise onlarca gigabyte gerektirecek grafik işleri ile uğraşırlar.
Sırası gelmişken, kB veya MB cinsinden belirtilen dosya boyutları ile, MB cinsinden belirtilen disk boyutunu karşılaştırırken, her iki birimin farklılıklar içerebileceğini unutmayın. Bazı üreticiler bir kilobyte'ı 1000 byte, bir megabyte'ı 1000 kilobyte olarak ayarlamışken, bazıları 1024 ve katlarını birimler olarak kullanırlar. Bu nedenle benim 345 MB'lık hard diskim aslında 330Mb'dır.
Takas alanının ayrılması Takas alanının ayrılması bölümünde anlatılmıştır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Disk bölümleme şemaları Başlangıç Sabit disk bölümleme örnekleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası