Sabit disk bölümleme örnekleri
Önceki Disk Alanının Ayarlanması Sonraki
Sabit disk bölümleme örnekleri
Daha önce 109 Mb lık bir sabit diskim vardı. Şu an ise 330 MB lik bir disk kullanıyorum. Bu diskleri nasıl ve niçin bölümlediğimi anlatacağım.
Kullandığım işletim sistemleri ve ihtiyaçlarım değiştiği için pek çok defalar 109 Mb lık sabit diski bölümledim. İlk önceleri Linux ile birlikte MS-DOS kullandım. Bunun için 20 MB lık bir diske ihtiyacım vardı veya klostrofobiye kapılmadan MS-DOS, bir C derleyici, çeşitli yararlı araçlar, bir metin düzenleyici ve üzerinde çalıştığım program için ancak yeten bir yere sahip olduğumu söylemeliyim. Linux takas alanı için 10 Mb ayırmıştım, geri kalan 79 MB ise Linux için ayrılmış tek bir dizin idi. Kök, /usr, ve /home dizinlerini bağımsız bir şekilde yerleştirmek için çeşitli teşebbüslerde bulundum fakat bu olayı ilginç ve gerekli kılacak kadar disk alanım maalesef yoktu.
MS DOS'a daha fazla ihtiyacım kalmadığı zaman diski 12 MB takas alanı ve geri kalanını tek bir dizin halinde Linux olarak tekrar biçimlendirdim.
330 MB'lik disk ise şu şekilde çeşitli bölümlere ayrıldı.
5 MBkök dosya sistemi
10 MBtakas alanı
180 MB/usr dosya sistemi
120 MB/home dosya sistemi
15 MBkaralama bölümü
Karalama bölümü üzerinde oynanmak için kendilerine ayrı bir bölüm isteyen şeyler içindir. Örneğin çeşitli dosya sistemlerinin karşılaştırılması veya çeşitli dosya sistemlerinin hızlarının karşılaştırılması gibi... başka bir şeye ihtiyaç kalmayınca bu bölümü takas alanı olarak kullanırdım. (günümüzde karalama bölümü tarih olmuş sayılabilir. Artık pek çok kullanıcın gigabytelar ile ölçülen disk alanları var.)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Alan gereksinimleri Başlangıç Linux için daha fazla disk alanı eklemek
Bir Linux Kitaplığı Sayfası