Kapanışla ilgili ayrıntılar
Önceki Açılışlar ve Kapanışlar Sonraki
Kapanışla ilgili ayrıntılar
Bir Linux sistemini kapatırken, doğru süreci izlemek çok önemlidir. Şayet bunu doğru yapmazsanız, dosya sisteminiz değersiz bir çöp yığınına dönebilir. Bunun sebebi, Linux'un bir kerede doğrudan değil de daha sonra yazan (write-back) bir disk önbellekleme sistemine sahip olmasıdır. Bu performans artışı sağlamakla birlikte bazı problemleri de yanında getirmektedir. Şayet bir kapris anında enerjiyi keserseniz, önbellekte bulunan ama henüz diske yazılmamış olan bütün bilgiler yok olup gidecektir.
Başka bir sebep de, galeyana gelip artalanda çalışan pek çok programın olduğu, çok işlevli bir sistemin açma/kapama düğmesine vurursanız, bu tam bir yıkım olabilir. Sistemi uygun bir şekilde kapatarak, artalanda çalışan bütün programların verilerini kurtardığından emin olabiliriz.
Bir Linux sistemini kapatmak için gereken komut shutdown'dır[126]. Genellikle bunu yapmak için iki yoldan birisi kullanılır.
Tek kullanıcısı olduğunuz bir sistemde alışılmış yöntem: çalıştığınız bütün programlardan çıkmak, bütün sanal konsollardan çıkıp, root kullanıcı olarak tekrar girmek (şayet hali hazırda root olarak bağlıysanız orada beklemek - ama kök dizininin veya root'un ev dizininin (/root dizini) dosya sistemlerinin ayrılması sırasında bir sorunla karşılaşmasını önlemek için, o dizinlerden başka dizinlere geçin) ve daha sonra shutdown -h now komutunu verin (now parametresi yerine bir artı işaretiyle birlikte dakikaları belirten sayılar da kullanabilirsiniz. Böylece, genellikle tek kullanıcılı bir sistemde olmasanız bile kapanma işlemi istenen süre kadar ertelenmiş olur).
Alternatif olarak shutdown -h +süre uyarı komutunu kullanabilirsiniz. süre sistemin ne kadarlık bir süre sonra kapatılacağını, uyarı ise ne sebeple kapatılacağını belirten küçük bir uyarı metnidir.
# shutdown -h +10 'Yeni bir disk ekliyoruz. Sistem 3 saat kapalı kalacak.'
#
Bu herkesi, sistemin 10 dakika sonra kapatılacağını ve verilerini kaybedebilecekleri konusunda uyarır. Bu uyarı X uçbirimleri dahil birilerinin bağlı olduğu bütün uçbirimlere gönderilir. Ve birkaç kez daha uyarı gider. Kapanma anı yaklaştıkça uyarılar sıklaşır.
Broadcast message from root (ttyp0) Wed Aug  2 01:03:25 1995...

Yeni bir disk ekliyoruz. Sistem 3 saat kapalı kalacak.
The system is going DOWN for system halt in 10 minutes !!
Erteleme süresi sonunda gerçek kapatma işlemi başlayınca; kök dosya sistemi hariç bütün dosya sistemleri ayrılır, halen bağlı kullanıcı olsa bile bütün kullanıcı süreç ve programları öldürülür, artalan süreçleri kapatılır, bütün dosya sistemleri ayrılır ve her şey tatlıya bağlanmış olur. Bu yapılırken, init makineyi kapatabileceğinizi söyleyen bir mesaj yayınlar. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey parmağınızı enerji düğmesine dokundurmaktır.
Bazen, nadiren iyi sistemlerde bile, düzgün bir kapanış yapmak mümkün olmaz. Örneğin; şayet çekirdek paniklemişse, çöker ve hatalı davranmaya başlar, bu durumda yeni bir komut vermek imkansız olabilir. Düzgün bir şekilde kapatmanız mümkün olmayınca yapabileceğiniz tek şey, başınıza kötü bir şey gelmemesini ummak ve sistem enerji düğmesine basmaktır. Şayet sorun biraz daha büyükse (örneğin birisi baltası ile klavyenize vurduysa) ve çekirdekle update halen düzgün bir şekilde çalışıyorsa, update'in işlevini yapması ve önbellekte bulunan bilgileri yazılmaya zorlaması için birkaç dakika beklemek daha uygun olacaktır. Ondan sonra enerjiyi kesebilirsiniz.
Bazı insanlar sync komutunu 3 kere ard arda kullanıp disk G/Ç'larının bitmesini bekleyip sistemi kapatmayı tercih ederler. Şayet çalışan bir program yok ise bu işlem shutdown komutu ile aynı işi yapmış olur. Bununla beraber bu işlem sırasında dosya sistemleri ayrılmadığı için ext2fs "temiz dosya sistemi" bayrağı ile ilgili hatalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle üçlü sync komutu ile sistemi kapatmak tavsiye edilmez.
(Bilgi: Üçlü sync'in sebebi, komutların ayrı ayrı yazıldığı Unix'in ilk zamanlarında disk G/Ç işlemlerinin bitmesi için yeterli zamanı kazanmaktı.)


[126] Ç.N.: Son çıkan bazı donanımlar açma-kapama düğmesine dokunmadan işletim sistemi tarafından tamamen kapatılabilmektedir. Bunun için kullanılan komut poweroff'tur
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Önyükleme sürecine yakından bakalım Başlangıç Sistemin yeniden başlatılması
Bir Linux Kitaplığı Sayfası