Yedekleme aracının seçimi
Önceki Yedek Alma Sonraki
Yedekleme aracının seçimi
Yedekleme yapmak için pek çok araç vardır. Yedekleme yapmak için kullanılan geleneksel Unix araçları tar, cpio ve dump'dır. Ek olarak pek çok üçüncü parti yedekleme yazılımları da mevcuttur. Yedekleme aygıtının seçimi, yedekleme aracının seçimini de etkileyebilir.
tar ve cpio türdeştirler ve yedeklemeye bakış açıları büyük benzerlikler içerir. Her ikisi de teyplere yedeklemek ve onlardan geri alabilmek yeteneklerine sahiptirler. Her ikisi de hemen hemen bütün saklama ortamlarını kullanmaya muktedirlerdir. Çünkü çekirdek aygıt sürücüleri alt seviye aygıtlarıyla ilgilenir ve onları kullanıcı seviyeli aygıtlarmış gibi davranmaya yönlendirirler. Bazı Unix dağıtımlarında tar ve cpio özel türdeki bazı dosyalarla bazı problemler çıkarabilirler (sembolik bağlar, aygıt dosyaları gibi) ama tüm Linux dağıtımlarında bu programların doğru çalışıyor olması gerekmektedir.
dump biraz farklıdır, dosya sistemi üzerinden okuma yapmak yerine, doğrudan doğruya dosya sistemini okur. Ayrıca özellikle yedekleme için yazılmıştır; tar ve cpio ise aslında dosyaları arşivlerler ama yedeklemeler için de iyi çalışırlar.
Dosya sistemini doğrudan doğruya okumanın bazı getirileri vardır. Dosyaların zaman izlerini etkilemeden onları yedeklemeyi mümkün kılar; tar ve cpio için, dosya sistemini salt okunur olarak bağlamak zorundasınız. Şayet her şeyin yedeklenmesi gerekiyorsa, dosya sisteminin doğrudan doğruya okunması daha etkili bir yoldur çünkü disk kafaları daha az hareket etmek zorunda kalırlar. Buradaki temel götürü ise yedeklerin sadece bir tek dosya sistemine özel hale getirilmiş olmasıdır. Linux dump programı sadece ext2 dosya sistemini tanır.
dump ayrıca, aşağıda tartışacağımız yedekleme seviyelerini desteklemektedir. tar ve cpio'da bunu diğer aygıtları etkinleştirmek yolu ile yaparız.
Üçüncü parti yazılımlar arası bir karşılaştırma bu kitabın konusu dışındadır. Linux Yazılım Haritası, bu programların freeware olanlarının pek çoğunu listelemektedir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yedekleme ortamının seçimi Başlangıç Basit yedekleme
Bir Linux Kitaplığı Sayfası