Yedekleme ortamının seçimi
Önceki Yedek Alma Sonraki
Yedekleme ortamının seçimi
Yedekleme işindeki en önemli karar; yedekleme aracını seçmektir. Fiyatını, güvenilirliğini, hızını, kullanılabilirliğini ve bulunabilir olup olmadığını hesaba katmak zorundasınız.
Fiyat önemlidir, çünkü; tercihen, ihtiyacınız olan bilgilerden daha fazlasını yedeklemek isteyebilirsiniz. ucuz bir araç genellikle bir zorunluluktur.
Bozulmuş bir yedek, yetişkin bir adamı bile ağlatabileceği için: güvenilirlik çok önemlidir. Bir yedekleme aracı, bilgileri her hangi bir bozulma olmadan yıllarca saklayabilmelidir. Bir denetim gerektirmediği sürece yedekleme işinin kaç saate mal olduğu önemli değildir. Diğer yandan, bilgisayar boş durduğu sürece yedekleme işi başarılamayacaktır, bu nedenle hız da ayrı bir noktadır.
Bulunabilirlik kesinlikle çok önemlidir: piyasada olmayan bir yedekleme aracını kullanamazsınız. Gelecekte de kullanılabilecek, sadece sizin değil diğer insanların bilgisayarlarında da, yedekleme aygıtı seçmeniz önemlidir. Aksi taktirde her hangi bir problemden sonra yedeklerinizi yükleyememek gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.
Kullanılabilirlik: ne kadar sıklıkla yedekleme yapılacağını belirleyen temel faktördür. En kolay yedekleme yapma yöntemi en iyisidir. Bir yedekleme aracının kullanımı zor ve sıkıcı olmamalıdır.
Geleneksel alternatifler teypler ve disketlerdir. Disketler: ucuz, güvenilir, kolay bulunabilir, kullanışlı, yavaş ama büyük boyutlu bilgileri saklamada yetersiz araçlardır. Teypler: ucuza göre biraz pahalı, güvenilir, nispeten hızlı, bulunabilir ve kullandığınız bandın boyutuna göre oldukça kullanışlı aygıtlardır.
Diğer alternatiflerde vardır. Genellikle pek bulunabilir olmasalar da, şayet bu sizin için problem değilse, diğer yollardan daha iyidirler. Örneğin, manyetik optik diskler, disketlerin ve teyplerin iyi yönlerini bir arada bulundururlar: hızlı, rasgele erişimli, tek bir dosyayı oldukça hızlı geri yükleyebilen, büyük boyutlu araçlardır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yedeklemenin önemi üzerine Başlangıç Yedekleme aracının seçimi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası