Giriş
Önceki Genel Ağ Denetim İletisi Protokolü (ICMP) Sonraki
Giriş
Genel Ağ Protokolü (IP) [1], Catenet [2] adı verilen birbirine bağlanmış ağ sistemlerinde konaktan konağa verikatarı hizmeti için kullanılır. Ağları birbirine bağlayan aygıtlara ağgeçitleri denir. Ağgeçitleri birbirleriyle, ağgeçitleri arası protokol (Gateway to Gateway Protokolü - GGP) üzerinden, denetim amacıyla haberleşirler [3, 4]. Bazen bir ağgeçidi veya hedef makine, verikatarı işleminde oluşan bir hatayı rapor etmek için, bir kaynak makine ile haberleşebilir. İşte bu haberleşmeyi gerçekleştirmek için Genel Ağ Denetim İletisi Protokolü (Internet Control Message Protokol, ICMP) kullanılır. ICMP, bir üst seviye protokolüymüş gibi IP'nin temel desteklerinden yararlanır. Halbuki ICMP, IP'nin bütünleyici bir parçasıdır ve her IP modülü tarafından gerçeklenmelidir.
ICMP iletileri bir kaç nedenden ötürü gönderilebilir: örneğin, bir verikatarının hedefine ulaşmaması durumunda, bir verikatarını ilerletebilmek için ağgeçidinin tamponlama yeteneğinin olmaması durumunda ve trafiği daha kısa bir yoldan göndermek için ağgeçidi konağı yönlendirebildiği zaman.
Genel Ağ Protokolü (IP) mutlak güvenilir olarak tasarlanmamıştır. Bu denetim iletilerinin amacı, IP'yi daha güvenilir kılmak değil, iletişim ortamındaki sorunlar için geribildirim sağlamaktır. Hala verikatarlarının teslim edileceğine ve denetim iletilerinin döneceğine dair bir garanti yoktur. Bazı verikatarları kaybedildiği raporlanmaksızın teslim edilmeyebilir. IP'yi kullanan daha yüksek seviyedeki protokoller, güvenilir haberleşme ihtiyacı duyulursa, kendi güvenilirlik yordamlarını gerçekleştirmek zorundadır.
ICMP iletileri genellikle verikatarlarının işlenişinde oluşan hataları rapor ederler. İletiler hakkındaki iletilerin sonsuz geridönüşünden kaçınmak için ICMP iletileri hakkında ICMP iletileri gönderilmez. Ayrıca ICMP iletileri dilimlenmiş verikatarlarında, sadece sıfırıncı veridilimindeki hatalar hakkında gönderilir (Sıfırıncı veridilimi, Veridilimi Başlangıcının sıfır olduğu veridilimidir).
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Genel Ağ Denetim İletisi Protokolü (ICMP) Başlangıç İleti Biçimleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası