Adres Düzeltmek veya Güncellemek için Yönlendirme
Önceki SMTP Yordamları: Bir Bakış Sonraki
Adres Düzeltmek veya Güncellemek için Yönlendirme
Yönlendirme desteği en sık adresleri bir girişime göreli olarak veya onunla birleştirmek ve basitleştirmek için ve daha az sıklıkla bir şahsın eski bir adresiyle yeni bir adresi arasında bağ kurmak için gerekir. İletilerin sessizce yönlendirilmesi (sunucu tarafından gönderici bilgilendirilmeyerek), güvenlik veya ifşa etmeme kaygılarıyla günümüzde çok kullanılan bir Genel Ağ uygulamasıdır.
Hem girişim hem de "yeni adres" durumlarında, bilgi gizleme (ve bazan güvenlik) kaygısı, yönlendirme işleminin bir yan etkisi olarak SMTP üzerinden "son" adresin ifşasıyla kendini gösterir. Bu özellikle son adresin gönderici tarafından yine de erişilebilir olmadığı zaman önemli olur. Bu sebepten, RFC 821'in 3.2 numaralı bölümünde açıklanan "sevk" mekanizması ve özellikle RCPT komutuna verilen 251 (düzeltilmiş hedef) ve 551 yanıt kodları gerçeklenimciler ve sistemleri yapılandıranlar tarafından dikkatle değerlendirilmelidir.
Özellikle:
Diğer yandan,
251 ve/veya 551 yanıt kodlarını destekleyen SMTP sunucu gerçeklenimleri, istenmeyen biçimde bilgi ifşa ettiği sonucuna varılan siteleri iptal edilebilmek veya kullanımlarını kısıtlayabilmek için yapılandırma mekanizmaları sağlamak konusunda hararetle özendirilirler.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Posta Aktarım Harekâtı Başlangıç Adres Hatalarını Ayıklama Komutları
Bir Linux Kitaplığı Sayfası