cal
Önceki Kullanıcı Komutları Sonraki
cal(1)BSD Genel Komut Kılavuzu cal(1)
İSİM
cal — bir takvim görüntüler
KULLANIM
cal [-smjy13]  [[ay]  yıl]]
AÇIKLAMA
cal basit bir takvim görüntülemek için kullanılır. Şayet herhangi bir argüman belirtilmemişse, geçerli ay görüntülenir. Seçenekler şunlardır:
-1
Dizinlerin özniteliklerini ve içeriklerini ardışık olarak değiştirir. Dizin geçişleri esnasında karşılaşılan sembolik bağlar yoksayılır.
-V
Sadece ayı görüntüler. Öntanımlı davranıştır.
-3
Önceki/içinde bulunulan/sonraki ayı gösterir.
-s
Pazar'ı haftanın ilk günü kabul ederek görüntüler. Öntanımlı davranıştır.
-m
Pazartesi'yi haftanın ilk günü kabul ederek görüntüler.
-j
Julyen takvimini görüntüler (1 Ocak'tan başlayarak birer artırmalı gün).
-y
O yılın takvimini gösterir.
Tek bir parametre vererek, görüntülenecek yılı tanımlamak (1-9999) mümkündür ama burada istenen yılı tam olarak belirtmek gerekir. Kısaltma kullanılmaz. "cal 89" 1989 yılını değil, 89 yılını belirtir. İki parametre var ise ayı (1-12) ve yılı tanımlar. Şayet herhangi bir parametre belirtilmemişse geçerli ayın takvimi görüntülenir.
Her yıl 1 Ocak'tan itibaren başlar.
Gregoryan Düzeltiminin 3 Eylül 1752'de gerçekleştiği kabul edilir. Bu tarihte pek çok ülke düzeltmeyi yapmıştır (bazıları 1900'ların başına kadar bunu gerçekleştirmediler). Bu günü takip eden 10 gün yok sayıldı. Bu nedenle, o Eylül ayındaki takvim biraz gariptir.
TARİHÇE
cal komutu ilk olarak AT&T UNIX Sürüm 6'da görünmüştür.
DİĞER SÜRÜMLER
Bu uygulamanın pek çok ayrıntılı sürümü mevcuttur. Bunlar değişik renklerde, tatil günlerini hatırlatan, doğum günlerini belirtebileceğiniz, uyarıcı/hatırlatıcı kullanan ve randevularınız kaydeden araçlardır. Örneğin, GNU gcal'ı ya da http://home.sprynet.com/~cbagwell/projects.html adresindeki cal takvimini kullanabilirsiniz.
ÇEVİREN
Yalçın Kolukısa , Mart 2004
BSD6 Haziran 1993cal(1)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
bzip2 Başlangıç cat
Bir Linux Kitaplığı Sayfası