II. Oylum - HTML'ye Giriş
Önceki  HTML ile Web Tasarımına ve PHP-MySQL ile Web Programcılığına Giriş  Sonraki

HTML'ye Giriş

İçindekiler
1. HTML Etiketleri
2. Basit Bir HTML Dosyası Örneği
3. Meta Etiketi ile Yönlendirme Örneği
Etiket, HTML dosyasında kullanılan komutlara verilen addır. HTML içinde kullanılan tüm etiketler “<” işareti ile başlar ve “>”ile biter. Ayrıca etiketin yorum aralığı da “</etiket ismi>” kalıbı ile bitirilir. Aşağıda etiket kullanımına kısa bir örnek verdim.
<etiket1>...Burası etiket1’in yorum aralığı...</etiket>
<etiket2>
  ....Burası etiket2’nin yorum aralığı...
  ....
  <etiket3>...Burada etiket3 tanımlı...</etiket3>
  ...Etiket2 hala tanımlı...
  ...
</etiket2>
Görüldüğü gibi en son, etiket2 </etiket2>etiketi ile kapatılıyor. Dikkat ederseniz değişik etiketler birbirlerinin içinde kullanılabiliyor. Yani açık etiketin içinde başka bir etiket açıp istediğiniz işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Etiketin bitiş işaretini (</etiket ismi>) vermediğiniz sürece o etiket tanımlı olarak işlem görür.
Tüm HTML dosyaları <html> etiketi ile başlayıp </html> etiketi ile son bulur. Bunun yanında <html> etiketi ile <HTML> etiketi arasında hiçbir fark yoktur. Ancak etiketleri küçük harflerle yazmaya alışmanızı öneririm. İleride XHTML kodları yazmak zorunda kalabilirsiniz ve XHTML dilinde etiketlerin küçük harflerle yazılması zorunludur.
HTML dosyaları temel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar HEAD (Başlık) ve BODY (Gövde) kısımlarıdır. Başlık kısmında ziyaretçiye görünmeyen, sayfa hakkında tanımlayıcı bilgiler bulunur. Gövde kısmı ise web sayfamızın ziyaretçiye görünen kısmını yani asıl kısmını oluşturur.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
HTML’nin Yapısı Başlangıç HTML Etiketleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası