Sonuç
Önceki XDM Terminal Sonraki
Sonuç
Bu kurulum, benim uygulamamda, switch ve 100MB Ağlarda çok güzel performanslar veriyor. Birçok program hiç bir zarar görmeden, sanki ana sunucu makinasındaymış gibi istemci bilgisayarında görüntüleniyor. Ancak Xine gibi Multi Media programlarında istediğim performası alamadım.:-) Buna da katlanmak gerek sanırım:-)
Bu uygulama sonucunda, artık eskimiş ve güçlü olmayan eski bilgisayarları istemci makina olarak kullanabilirsiniz. Makina, salt, ağ üzerinden sunucu makinasının XDM hizmetini uygulayacağı ve kullanıcı sunucu makinasına giriş yapacağı için istemci makinanın yavaş/eski olması önemli olmayacaktır.
Daha fazla bilgi için: XDM and X Terminal mini-HOWTO'ya bakabilirsiniz.
Esas olarak profesyonel "thin-client" veya X-Terminal çözümlerinin yaptığı bu işlemdir. Bu çözümlerde genelde istemci makina (thin-client, X-terminal), normal bir sabit disk yerine flash gibi hareket etmeyen bir çözüm kullanır.
XDM terminal uygulaması yaptığınız bir istemci makinanın, bir de disk olmaksızın çalışmasını (Diskless HOWTO) sağlarsanız, ağdan açılım yapan thin-client çözümlerinin benzeri bir sistem elde edersiniz.
Linux Terminal Server Project, XDM Terminal ve ağdan açılım yapma özelliklerini, kolay kurulur ve uygulanır bir dağıtım halinde paketlemiştir. İlgili özellikler her Linux dağıtımında mevcuttur, fakat LTSP, bunu, istemci makinalar için gereken minimal işletim sistemi bileşenlerini saptayıp paketleyerek kolay uygulanabilir bir dağıtım haline getirmiştir.
Linux ile iyi eğlenceler..
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Başlatma Başlangıç V. Oylum - Uygulamalar/Masaüstü/Çoklu Ortam
Bir Linux Kitaplığı Sayfası