Hangi LKG'ler mevcut?
Önceki Linux Kullanıcıları Grubu NASIL Sonraki
Hangi LKG'ler mevcut?
Bu belge sadece bir LKG idame etme ve büyütme rehberinden ziyade onları kurmaya da yönelik olarak düşünüldüğünden, devam etmeden önce, mevcut olan LKG'leri tartışmamız yerinde olacaktır.
LKG listeleri
Internet'te bir çok LKG listeleri bulunmaktadır. Bir LKG kurmayı hedefliyorsanız, ilk işiniz size yakın mevcut bir LKG bulmak olmalıdır. En iyi tercihiniz yeni bir tane kurmaktansa, sizin bölgenizde var olan bir LKG'ye katılmak olacaktır.
2003 ortası itibarı ile, 50 eyalet ve Kolombiya Bölgesinde, Kanada'nın on eyaletinin dokuzunda, Avusturalya'nın altı eyaletinin tümünde ve Avusturalya Başkent Bölgesi'nde, Hindistan'ın 76 noktasında ve Rusya, Çin ve Doğu ile Batı Avrupa'nın pek çok ülkesini de içeren 100 den fazla farklı ülkede LKG'ler bulunmaktaydı.
GLUE'nun Amerika için daha ayrıntılı olduğu görülürken, LKG'lerin Küresel Projesinin başka mekanlara daha iyi kapsama sunmaktadır.
Birlik mi rahatlık mı?
Internetteki pek çok LKG listesi düzenli güncellenmesine rağmen, muhtemelen tüm LKG'leri içermemektedir. Yeni LKG oluşturmayı düşünüyorsanız, bu listelere göz atmanın yanı sıra comp.os.linux.announce, comp.os.linux.misc adreslerine veya bölgenizdeki uygun bir Usenet sıradüzenine yakınlardaki LKG'leri soran bir eposta atmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda size yakın olduğunu bildiğiniz bir LKG'de, yakınlarınızdaki LKG'ler için bir sorgu (bir eposta iletisi, toplantıda bir yorum) yerleştirmeniz gerekir. Eğer böyle yakın bir LKG mevcut değilse, iletileriniz, niyetiniz hakkında potansiyel üyeleri haberdar edecektir.
Rahatlık ile birliği dikkatlice dengeleyin: Metropolünüzde ama şehrin öbür yakasında bir LKG mevcut ise, rahatlık adına yeni bir LKG oluşturmak uygun olabilir. Diğer yandan, mevcut gruba katılmak birlik ve ittifak nedenleri ile daha iyi olabilir. Büyük rakamlar neredeyse her zaman daha büyük güç, etkileşim ve verim anlamına gelmektedir. 100 üyesi olan iki grup güzel olabilecek iken, 200 üyeli tek bir grubun avantajları olacaktır. Tabii ki, küçük bir kent veya kasabada yaşıyorsanız, herhangi bir grup, hiç yoktan iyidir.
Asıl nokta, yeni bir LKG oluşturmanın önemli bir girişim olması ve tüm ilintili olgular ile diğer gruplar üzerinde oluşturacağı etkiler dikkate alınarak yapılmasıdır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux kullanıcı grubu nedir? Başlangıç Bir LKG ne yapar?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası