Giriş
Önceki TimeSys Linux Kurulumu NASIL Sonraki
Giriş
Ön Bilgi
TimeSys Linux, TimeSys Şirket'i tarafından oluşturulmuş bir Linux türevidir. İçerisinde tamamen etkin bir çekirdek, sabit zaman programlayıcısı, tümüyle zamanlanabilen kesme işlemcisi, tümüyle zamanlanabilen zayıf kesme istekleri ve indirgenmis kesme istek etkisizleştirme zamanları içermektedir. Bu özellikler TimeSys Linux'u Gerçek Zamanlı bir İşletim Sistemi (GZİS) olması noktasına, gecikme süresini düşürerek getirmektedir.
TimeSys Linux dört farklı şekilde edinilebilmektedir.
  • TimeSys Linux/GPL — Temel TimeSys Linux çekirdeği: çekirdek seviyesinde tam olarak etkin olmayı, öncelikli kesme işlemcilerini ve benzeri işlemleri sunmaktadır.
  • TimeSys Linux/Real-time — Linux'u, öncelik kalıtım ve POSIX tabanlı yüksek çözünürlükte bir uygulama arayüzü ekleyerek doğru bir GZİS yapar.
  • TimeSys Linux/CPU — Bir evre, süreç veya süreç gurubuna işlemciyi kendilerine has kullanmayı sağlayan işlemci tahsisi için destek ekler,
  • TimeSys Linux/Net — Evre veya sürecinizin diğer süreçlerin ağdaki trafiğine bakmaksızın ihtiyacı olan bant genişliğini almasını sağlayan bant genişlik tahsisi desteğini ekler.
Bu belge özgür olarak elde edilebilir tek sürüm çeşidi olduğundan GPL'li ilk sürümle ilgilenmektedir. TimeSys Şirketi tarafından (elbetteki bir destek sözleşmesi almadığınız sürece) GPL sürüm desteklenmemektedir, bundan dolayı da belgelendirmesi biraz yoksun kalmıştır.
Dürüst olmak gerekirse TimeSys Linux'u gömülü bir sisteme yüklemek için belgelendirmesi ve ortamlar arası derleme için gerekli kodları oldukça iyidir. Sorun TimeSys'in ortamlar arasındaki derleme için belli bir ücret talep etmesi. Bu işlemden sonra bile hedef bir sistem için derleme yapacak yeni kullanıcılar bu işe hemen başlamak istemeyebilirler. Sadece TimeSys Linux'u denemek istiyor olabilirler hatta başlangıç için gömülü bir sistemleri de olmayabilir. TimeSys şirketinin belgelendirmesi bu kullanıcılara yardım etmemektedir.
Bu küçük-NASIL belgesinde bu durumu, TimeSys Linux/GPL'i tipik bir bej renkli kasaya sahip masaüstü iş istasyonuna nasıl yükleneceğini anlatarak düzeltmeye çalıştım. Her ne kadar TimeSys Linux için bu durum amaçlanmış değilse de çekirdeği sıradan düz bir masaüstüne kurmak gerçek zamanlı sistemlere başlamak ve RTSJ, Reference Implementation gibi bazı uygulamalara adım atmak için kolay bir yoldur.
Telif Hakkı ve Lisans
Bu TimeSys Linux Kurulumu NASIL belgesi telif hakları Trevor Harmon'a aittir ((c) 2005) ve Creative Commons Attribution-Sharealike 2.0 Lisansı altında lisanslanmıştır. Dağıtım ile ilgili kurallar ve koşullar http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ adresinde bulunabilir.
TimeSys, TimeSys Corporation şirketine ait resmi bir ticari markadır.
Linux, Linus Torvalds'a ait resmi bir ticari markadır.
Feragatname
Bu belge içeriğiyle ilgili hiç bir sorumluluk kabul edilmez. İçerik, örnek ve bilgilerin kullanımı sizin sorumluluğunuzdur. Sisteminize zarar veren hatalar veya düzensizlikler olabilir. Oldukça istenmeyen bir durum olsa da, dikkatle ilerleyin, yazar herhangi bir sorumluluk almamaktadır. Bu belgedeki bilgileri uygulama sorumluluğu uygulayan aittir.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Geri Bildirim
Belge ile ilgili eklemelerinizi, yorumlarınızı ve değerlendirmelerinizi adresine gönderebilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
TimeSys Linux Kurulumu NASIL Başlangıç Gereksinimler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası