Giriş
Önceki Knoppix ile Sistem Kurtarma Sonraki
Giriş
Tek bir CD üzerinde çalışabilen bir dağıtım olan Knoppix benim favori kurtarma diski tercihimdir. Knoppix hakkında çok güzel bir tanıtımı bir kaç ay önce geliştiriciler bölümünde gördüm: (Knoppix gives bootable, one-disk Linux; yazarı: Cameron Laird)
Benim eski destekçilerim: tek bir diskette daha fazla GNU/LINUX, Tom's Root Boot ve Peter Anvin'in yetenekli kurtarma CD'si, SuperRescue CD'si idi.
CD-ROM'lar PC standart aygıtlarından biri olduğundan beri pek çok SuperRescue CD'si denedim. Bununla birlikte, bu CD'ler muhteşem fakat eski bir Red Hat sürümü olan RH7.2 üzerine kuruluydu. Bu sürüm USB veya kablosuz ağ donanımlarına destek vermemekte idi.
Ve bir yıldız doğdu
Knoppix, mahallenin yeni veledi, bazı muhteşem özellikleri ile birlikte geldi:
  • Birinci sınıf donanım tespiti ve desteği.
  • PCMCIA, USB ve kablosuz ağlar dahil Debian ve KDE'nin en son ve en muhteşem sürümleri.
  • Hızlı açılış: genellikle 2 dakika.
  • Minimum fiyata ticari kalitede üretilmiş diskler.
Bu son madde, başlarda bana önemli görünmezken, hızlı internet erişimi olmayan bir bölgeye gidince, değerini anladım. Çevirmeli ağ bağlantısı ile 700MB dosya aktarımı hiç akıl karı bir iş değildi.[14]
Knoppix; Debian, KDE ve kendi sistem araçlarının muhteşem bir uyumudur. Bu makalede, hem komut satırından[15] hem de grafik arayüzden bu işlerin nasıl yapılacağını göreceğiz. Sisteminize uygun değerleri kullandığınızdan emin olun.
knoppix lang=us knoppix wheelmouse knoppix desktop=icewm
Geçerli klavye düzeni Almanca'ya göre ayarlı olduğu için, her açılışta knoppix lang=us parametrelerini kullanırım.[16] Herhangi bir parametre girilmediği durumda Knoppix KDE ile başlayacaktır.knoppix 2 ile konsol kipinde (komut satırı kipi) çalışmasını sağlayabiliriz. X oturumunu Failsafe ile en temel donanım algılamasında açabilirsiniz.
Knoppix, tamamen bellekte çalışır veya bir ramdiskte de çalıştırabilirsiniz. Aslında, ramdiski dosya hiyerarşisi içinde görebilirsiniz. Hatırlatma: Bazen bu yavaş olabilir, çünkü çalıştırılacak dosyaları CD'den gidip almak zorundadır. CD'den okumak, sabit diskten okumaktan daha yavaş bir işlemdir. Knoppix bir diske de yüklenebilir, ama bu başka bir hikaye.


[14] Ç.N. - sen bir de bizi görsen...
[15] Ç.N. - işte bu bölüm benim favori bölümüm.
[16] Ç.N. - burada biz lang=tr yazacağız.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Knoppix ile Sistem Kurtarma Başlangıç Açılmayan bir Linux sistemini kurtarmak
Bir Linux Kitaplığı Sayfası