Donanım tespiti
Önceki Knoppix ile Sistem Kurtarma Sonraki
Donanım tespiti
Cümbüşü düzenleyen, çılgın bir ayar dosyasına gitmeden önce, sıklıkla donanım bilgilerini araştırır. Knoppix'in üstünlüğü bu noktada ortaya çıkar. Linux'un muhteşem donanım ve sistem araçlarının en son sürümlerine sahiptir: fdisk, lspci, iwconfig, ifconfig, dmesg, /proc ve diğerleri.Bu ayrıca, bir sistem almadan önce, donanımların Linux ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmenin oldukça pratik ve kullanışlı bir yöntemidir. Ses kartları, softmodemler ve kablosuz ethernetler özellikle problemli olanlardır. Üreticiler sıklıkla yonga setlerini, model numalarını değiştirmeden, değişiklik yaparlar. Ve bu noktada bu donanımın Linux için sürücüsü olup olmadığını bulmak size kalır. Ayrıca, Knoppix pek çok ses dosyasına sahiptir. Bunlar sayesinde hızlı bir şekilde ses denemeleri yapabilirsiniz. Açılış ekranında "OpenMusic" doğrudan karşınıza çıkacaktır.
  • fdisk -l komutu sabit disklerinizdeki bütün bölümleri gösterir.
  • lspci -v komutu PCI yoluna bağlı bütün aygıtlar ve yonga setler hakkında ayrıntılı bilgi verir.
  • cat /proc/cpuinfo komutu sisteminizin işlemcisini gösterir.
  • ifconfig komutu ağ arayüzü ayarlarını görüntüler ve yönetir. Genellikle Ethernet kartları ve ppp, modem arayüzleri için kullanılan iwconfig de ifconfig gibidir, fakat o sadece kablosuz ağ kartları içindir.
  • dmesg komutu oldukça ilginçtir. Şayet bir çekirdek üstadı değilseniz man dmesg sizin için çok bir fayda getirmez. Sadece dmesg | grep <aygıt> şeklinde kullanmak oldukça yararlı bir hata bulma ve sistem araştırma aracıdır. Tamamı için, seçenek kullanmadan dmesg yazın.
  • Ve tabii ki KDE bütün bunlar için hoş bir arayüz sunmaktadır: System > Info Center.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Açılmayan bir Linux sistemini kurtarmak Başlangıç Veri dosyalarını kurtarmak
Bir Linux Kitaplığı Sayfası