Karşılaşılan Sorunlar
Önceki WindowsPDC 2 SAMBA Sonraki
Karşılaşılan Sorunlar
En çok karşılaşılan sorun yeni bir makinayı domaine eklemeye çalıştığımızda karşımıza çıkar.
 • The following error accured attempting to join the domain "TEST":
  The credentials supplied conflict with an exiting set of credentials.
  Bu sorunun sebebi çok basittir. Eğer daha önceden makinanıza herhangi bir sürücü tanıtmışsanız bu hata mesajıyla karşılaşırsınız. Tanıttığınız tüm diskleri kaldırın.
 • The following error accured attempting to join the domain "TEST":
  Logon failure: unkonwn user name or bad password.
  Veya
  The following error accured attempting to join the domain "TEST":
  Because the username that you entered was a local machine or computer username.
  (Tam olarak böyle değil hata mesajı ama anlamı buydu)
  Siz aslında doğru kullanıcı adı ve parolası girdiğiniz halde bu mesajı alıyorsanız girdiğiniz kullanıcı root yetkisi olamayan bir kullanıcıdır. Unutmayın bir makinayı domaine ancak root yetkileri olan bir kullanıcı ekleyebilir. Bunun için [global] kısmında "admin users = root" belirtmişseniz root kullanıcısı olarak makinayı domaine sokmalı daha sonra normal kullanıcı ismiyle sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer herşey doğru ve hala domaine kullanıcı olarak giriş yapamıyorsanız makinanızı önce "a" isimli bir workgroup'a alın. Makinayı yeniden başlatıp tekrar "test" domainine sokmaya çalışın.
 • Windows cannot logon to the TEST domain because the TEST domain is not avaliable or not present
  (Tam olarak böyle de olmayabilir hata mesajını aklımda kaldığı kadarıyla yazdım)
  Gibi bir hata mesajını sisteme giriş yaparken alıyorsanız, mutlaka trust machine ile ilgili bir sorununuz vardır. Makina ismini smbpasswd ve /etc/passwd dosyalarından silip makinayı en baştan domaine giriş yaptırmaya çalışın.
 • The following error accured attempting to changethe computer name to "egemen2": (The domain "TEST" wat joined under the old computer name "egemen") Access is denied
  Microsoft'un anlamını açık olarak belirttiği ender hata mesajlarından biri aslına bakarsanız. Eğer "test" domainindeyken makinanızın ismini değiştirirseniz bu hata mesajını alırsınız. Önce makinanızı bir workgroup'a alıp makinanızın ismini değiştirin sonra tekrar "test" domainine alın.
 • Eğer ağınızda bazı makinalara ulaşılamıyor ve hata mesajıyla karşılaşıyorsanız bunun nedeni gene Trust Account'tur... Makinayı yeniden sisteme giriş yaptırmaya çalışın.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
İleri Düzey Güvenlik Başlangıç Wins Sunucu
Bir Linux Kitaplığı Sayfası