Xsupplicant ve Sürücü desteği hakkında
Önceki 802.1X Port Tabanlı Kimlik Kanıtlama NASIL Sonraki
Xsupplicant ve Sürücü desteği hakkında
Anahtar Yönetimi bölümünde açıklandığı gibi 802.1X ile Dynamic WEP/802.11i kullanmanın büyük avantajlarından biri oturum anahtarları için destektir. Her bir oturum için yeni bir şifreleme anahtarı üretilir.
Xsupplicant bu belge yazılırken sadece "Dynamic WEP" 'i destekliyordu. WPA ve RSN/WPA2 için destek (802.11i) üzerinde çalışılıyor ve Chris Hessing'e (Xsupplicants geliştiricilerinden biri) göre 2004/2005 sonuna kadar destekleneceği tahmin ediliyor.
Tüm telsiz ürünler dynamic WEP'i veya WPA'yı desteklemez. RSN'yi (WPA) kullanmak için donanımda yeni desteğe dahi gereksinim duyulabilir. Birçok eski sürücü ağda her hangi bir zamanda tek bir WEP anahtarı kullanılacağını farzeder. Anahtar değiştirildiğinde yeni anahtarın etkinleşmesi için kart yeniden başlatılır. Bu yeni bir kimlik kanıtlamayı tetikler ve hiç bitmeyen bir döngü vardır.
Yazım sırasında temel Linux çekirdeğindeki telsiz sürücülerin çoğu dynamic WEP/WPA'nın çalışması için yamalanmaya gereksinim duyuyordu. Zamanla bu yeni özellikleri destekleyecek şekilde güncelleneceklerdir. Bununla birlikte çekirdeğin dışında geliştirilen birçok sürücü dynamic WEP için desteğe sahiptir; HostAP, madwifi, Orinoco ve atmel sorunsuz çalışmalıdır.
Xsupplicant kullanmak yerine, wpa_supplicant kullanılabilir. Hem WPA hem RSN (WPA2) hem de geniş çapta EAP kimlik kanıtlama yöntemleri için desteği vardır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Deneme Ağı Başlangıç SSS
Bir Linux Kitaplığı Sayfası