30 Dakikada OpenGL'e Giriş
Önceki VI. Oylum - Yazılım Geliştirme Sonraki

30 Dakikada OpenGL'e Giriş

Yazan: Ziver Alen Malhasoğlu
Yasal Uyarı
Bu belgenin, 30 Dakikada OpenGL'e Giriş 1.0 sürümünün telif hakkı © 2002 Ziver Alen Malhasoğlu'na aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın özgün kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html adresinde bulabilirsiniz.
BU BELGE “ÜCRETSİZ” OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ “OLDUĞU GİBİ”, AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Aralık 2002
Sürüm Bilgileri
Sürüm 1.05 Aralık 2002ZAM
İlk sürüm
Özet
Bu belge OpenGL'i tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. OpenGL'i duymuş ama bu konuda bir fikri olmayanlara bilgi vermek amacındadır.
Belge kısaca Linux'da nasıl OpenGL programlama yapılacağını anlatır, örnek birkaç program göstererek elde edilebilecek sonuçlar hakkında bilgi verir ve daha fazla bilgi edinilebilecek kaynakları gösterir.
Bu belgenin özgün sürümünü http://www.students.itu.edu.tr/~malhasoglu/OpenGL-GirisDok/ adresinde bulabilirsiniz.

İçindekiler
1. OpenGL Programlamaya Giriş
1.1. API (Uygulama Programlama Arayüzü) Nedir?
1.2. OpenGL Nedir?
1.3. GLUT Hakkında
2. Ne gerekir? Nasıl yapılır?
2.1. OpenGL ile programlamaya başlamak: Mesa kurulumu
2.2. İlk OpenGL Programınız
3. Bazı OpenGL İşlevlerinin Tanıtımı
3.1. Temel İşlevler
3.2. Dönüşümler
3.3. Olay Tanımlama İşlevleri
3.4. Artalanda Tamponlama
3.5. Klavye ve Fare Kullanımı
3.5.1. Klavye İşlevleri
3.5.2. Fare İşlevleri
4. Örnekler
A. Örnek Programlar
1. cube.c
2. glorgMolehill.c
3. lesson4.c
Faydalanılan Kaynaklar
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
A. example.c Başlangıç OpenGL Programlamaya Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası