NCURSES nedir?
Önceki Giriş Sonraki
NCURSES nedir?
Tüm bu teknik saçmalıkların ifade edilmesinin nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Yukarıdaki senaryoda her uygulama programının terminfo'yu sorgulaması ve gerekli işlemleri yapması gerekmektedir (denetim karakterlerinin gönderilmesi v.s.). Bu karmaşıklıkla uğraşmak bir süre sonra zorlaştı ve bu da 'CURSES''ın doğmasına sebep oldu. Curses "imleç eniyileme" ("cursor optimization") anlamına gelen bir kelime oyunudur. Curses kütüphanesi ham uçbirim kodları ile çalışırken onları sarmalayıcı bir yapı ve verimli bir API (Uygulama Programlama Arayüzü) oluşturmaktadır. İmleci hareket ettirmek, pencereler oluşturmak, renkler üretmek, fare ile oynamak v.b. için işlevler sağlamaktadır. Uygulama programları alt kısımdaki uçbirim yeteneklerini düşünmek zorunda kalmazlar.
Yani NCURSES ne demektir? Asıl System V gözden geçirme 4.0 (SVr4) curses'ın bir kopyasıdır. Özgür olarak dağıtılan ve eski curses sürümleriyle tamamen uyumlu olan bir kütüphanedir. Kısacası, bir uygulamanın karakter tabanlı uçbirimlerde görüntüleri üzerinde çalışabilmeyi sağlayan işlevler kütüphanesidir. Belgenin geri kalanında, curses ve ncurses birbirleri yerine kullanılmıştır.
NCURSES hakkındaki ayrıntılı bilgi kaynak dağıtımındaki NEWS dosyasından bulunabilir. Şu anki paket Thomas Dickey tarafından geliştirilmektedir. Paketi hazırlayanlarla adresinden iletişime geçebilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Giriş Başlangıç NCURSES ile Ne Yapabiliriz?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası