Sistemi Kullandıkça:
Önceki Linux'a Muhafazakar Bir Adım Atmak Sonraki
Sistemi Kullandıkça:
Sisteminizi zaman zaman gözden geçirin. Özellikle Red Hat dağıtımları, sistemde kurulu paket sayısı ve öntanımlı olarak çalıştırılan servisler bakımından gevşektir. Makina açıldığı zaman öntanımlı olarak çalıştırılacak olan servisleri yalnızca gerekenlere indirin. Örneğin eğer Red Hat Network kullanmıyorsanız, rhn servisini çalıştırmanız gereksiz.
Güncelleme zamanları, özellikle de güncellemenizi manuel olarak yapıyorsanız, sistemde gereksiz paketleri ayıklamak için bir fırsattır. Örneğin, eğer AIM (ICQ benzeri bir yazılım) güncellemesinin uygulandığını görüyorsanız ve bu yazılımı kullanmıyorsanız, sistemden hemen kaldırın.
Dağıtımınız yeni sürüm çıkardıkça (Örneğin Redhat 7.2'den 7.3'e geçiş), uygulamanızı tavsiye ediyorum. Buna istisna, üzerinde yalnızca ikilik olarak dağıtılan özel yazılımların (kapalı kaynak kodlu yazılımlar) olduğu makinalar olabilir. Onlarda, satın almış olduğunuz kapalı kaynak kodlu yazılımın yeni çıkan dağıtımı desteklemesini beklemeniz gerekli.
Yeni sürümü uygularken, salt güncelleme yapın. Diskinizi yeniden biçemleyip her işe sıfırdan başlamayın. Eğer muhafazakar bir kullanıcı olduysanız, ne güncellemede, ne güncelleme sonrası işinize devam etmekte sorun yaşamayacaksınız.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Dağıtımla Gelmeyen Yazılımlar İçin: Başlangıç Sonuç:
Bir Linux Kitaplığı Sayfası