Paketlerin Debian arşivine gönderilmesi
Önceki Paketin Debian'a gönderilmesi Sonraki
Paketlerin Debian arşivine gönderilmesi
Resmen bir geliştirici olduktan sonra paketi Debian arşivine yüklemeniz gerekecektir. Bunu elle yapabilirsiniz, fakat dupload(1) ve dput(1) gibi bu amaç için geliştirilmiş araçları kullanmak işinizi kolaylaştırır.
Önce, dupload komutunun yapılandırma dosyasını düzenlemelisiniz. Bunun için ya /etc/dupload.conf dosyasını veya kendi ~/.dupload.conf dosyanızda bazı yerleri değiştirmelisiniz. Dosyaya aşağıdakine benzer satırlar koyun:
package config;

$default_host = "anonymous-ftp-master";

$cfg{'anonymous-ftp-master'} = {
   fqdn => "ftp-master.debian.org",
   method => "ftp",
   incoming => "/pub/UploadQueue/",
   # files pass on to dinstall on ftp-master which sends emails itself
   dinstall_runs => 1,
};

1;
Elbetteki benim kişisel ayarlarımı kendinizinkine göre değiştirin ve dosyadaki her bir seçeneğin ne anlama geldiğini anlamak için dupload.conf(5) kılavuz sayfasını okuyunuz.
$default_host seçeneği en yanıltıcı olanıdır - hangi yükleme kuyruğunun öntanımlı olarak kullanılacağını belirler. "anonymous-ftp-master", birincil olandır, fakat daha hızlı bir tane eklemek isteyeceksinizdir. Yükleme kuyruklarıyla ilgili daha fazla bilgi için Geliştiricilerin Referansında (Developers' Reference) "Paket Yükleme" ("Uploading a package") bölümünü (/usr/share/doc/developers-reference/ch-pkgs.en-us.iso-8859-1.html#s-upload dosyasındadır) okuyunuz.
İnternet sağlayıcınıza bağlanarak şu komutu çalıştırın:
$ dupload gentoo_0.9.12-1_i386.changes
dupload, .changes içindeki dosyaların MD5 sağlamalarının doğruluğunu kontrol eder, gerektiğinde yeniden paketi, Baştan yeniden derlemek bölümündeki gibi yeniden oluşturmanız için uyaracaktır, bu işlemden sonra paketiniz düzgün bir şekilde yüklenebilir.
Eğer ftp://ftp-master.debian.org/pub/UploadQueue/ adresinde dupload ile yüklemeyle ilgili bir sorun yaşarsanız, ftp'yi kullanarak gnupg ile imzalanmış *.commands dosyasını aynı adrese kendiniz yüklemeyi deneyerek sorunu çözebilirsiniz.[57] Örneğin,hello.commands'i kullanın:
-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----

Uploader: Roman Hodek <[email protected]>
Commands:
 rm hello_1.0-1_i386.deb
 mv hello_1.0-1.dsx hello_1.0-1.dsc

-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: 2.6.3ia

iQCVAwUBNFiQSXVhJ0HiWnvJAQG58AP+IDJVeSWmDvzMUphScg1EK0mvChgnuD7h
BRiVQubXkB2DphLJW5UUSRnjw1iuFcYwH/lFpNpl7XP95LkLX3iFza9qItw4k2/q
tvylZkmIA9jxCyv/YB6zZCbHmbvUnL473eLRoxlnYZd3JFaCZMJ86B0Ph4GFNPAf
Z4jxNrgh7Bc=
=pH94
-----END PGP SIGNATURE-----


[57] ftp://ftp-master.debian.org/pub/UploadQueue/README dosyasına bakın. Bundan başka, dput paketindeki dcut komutunu da kullanabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Paketin Debian'a gönderilmesi Başlangıç Paketin özel bir arşive gönderilmesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası