Baştan yeniden derlemek
Önceki Paketin Derlenmesi Sonraki
Baştan yeniden derlemek
Programın ana dizinine girin ve aşağıdaki komutu çalıştırın:
$ dpkg-buildpackage -rfakeroot
Bu komut herşeyi sizin için yapacak ve şunları gerçekleştirecektir:
Girdi olarak tek ihtiyacınız olan işlem sırasında iki kere kullanacağınız GPG anahtarınızın parolasıdır.
Bütün bunlar yapıldıktan sonra, yukarıdaki dizin içinde (~/gentoo/) şu dosyaları göreceksiniz:
gentoo_0.9.12.orig.tar.gz
Bu, orjinal kaynak kodun sıkıştırılmış arşiv dosyasıdır, sadece paket ismi Debian standartlarına uygun olarak yeniden isimlendirilmiştir. dh-make'i ilk olarak -f seçeneğiyle çalıştırdığımızda oluşturulduğuna dikkat ediniz.
gentoo_0.9.12-1.dsc
Kaynak kodun içeriğinin bir özetidir. Sizin control dosyanızdan oluşturulmuştur ve kaynak paketi dpkg-source(1) ile açarken kullanılır. Bu dosya GPG imzalıdır, böylece başkaları dosyanın gerçekten size ait olduğuna emin olabilir.
gentoo_0.9.12-1.diff.gz
Bu sıkıştırılmış dosya orjinal kaynak paketinde yaptığınız her değişikliği tekilleştirilmiş fark dosyası ("unified diff") biçiminde içerir. dpkg-source(1) ile oluşturulur ve onun tarafından kullanılır. Uyarı: Eğer orjinal kaynak paketinin ismini paketismi_sürüm.orig.tar.gz şeklince oluşturmazsanız, dpkg-source .diff.gz dosyasını düzgün oluşturmada başarısız olacaktır.
Eğer birisi paketinizi baştan yeniden oluşturmak isterse, yukarıdaki üç dosyayı kullanarak bunu kolaylıkla başarabilir. Dosyaları açma işlemi oldukça basittir: Sadece dosyaları bir yere kopyalayın ve dpkg-source -x gentoo_0.9.12-1.dsc komutunu çalıştırın.
gentoo_0.9.12-1_i386.deb
Bu sizin tamamlanmış ikilik paketinizdir. dpkg kullanarak herhangi bir diğer paket gibi bunu da sisteminize kurabilir ya da kaldırabilirsiniz.
gentoo_0.9.12-1_i386.changes
Bu dosya o anki paket gözden geçirimiyle ilgili yapılmış tüm değişiklikleri açıklar ve Debian FTP arşivinin bakım programları tarafından ikilik ve kaynak paketlerini kurarken kullanılır. Kısmen changelog ve .dsc dosyasından üretilir. GPG ile imzalanır, böylece başkaları bunun gerçekten size ait olduğundan emin olabilir.
Paket üstünde çalışırken, paketin davranışı değişecek ve yeni özellikler eklenecektir. Paketi indirenler bu dosyaya bakarak yapılmış değişiklikleri kolayca görebilir. Debian arşivinin bakımını yapan programlar bu dosyanın içeriğini ayrıca debian-devel-changes ileti listesine de postalayacaktır.
.dsc ve .changes dosyalarındaki uzun sayısal dizgeler, yukarıda bahsedilen dosyalar için MD5 sağlamalarıdır (MD5 checksum). Dosyalarınızı indiren biri md5sum(1) ile sınayıp, sayıların uyuşmaması durumunda dosyaların bozulduğunu veya üzerinde oynandığını anlayabilir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Paketin Derlenmesi Başlangıç Hızlı yeniden derleme
Bir Linux Kitaplığı Sayfası