İlk "debianlaştırma"
Önceki İlk adımlar Sonraki
İlk "debianlaştırma"
Programın kaynak dizininde olduğundan emin olun ve şunu komutu girin:
dh_make -e kullanıcı@adres -f ../gentoo-0.9.12.tar.gz
Elbette ki, kullanıcı@adres kısmını ChangeLog ve diğer dosyalarda yer alması için kendi e-posta adresinizle, dosya adını da kendi orjinal kaynak arşivinizle değiştireceksiniz. (Ayrıntılar için dh_make(1) kılavuz sayfasına bakınız.)
Bazı bilgiler su yüzüne çıkacaktır. Size ne tür bir paket oluşturmak istediğinizi soracaktır. Gentoo tek bir ikilik pakettir - sadece bir ikilik, yani bir .deb dosyası oluşacaktır - dolayısiyle ilk seçeneği `s' anahtarı ile seçeceğiz, ekrandaki bilginin doğruluğunu kontrol edip <enter>'a basınız.
dh_make'in bu çalışmasından sonra, aslen Debian olmayan kaynak paketin oluşturulmasına yardımcı olacak diff.gz'li bir dosya ile üst düzey geliştiricinin sıkıştırılmış arşiv dosyasının (tarball) bir kopyası gentoo_0.9.12.orig.tar.gz adıyla ana dizinde oluşturulur. Lütfen dosya adındaki 2 önemli noktaya dikkat ediniz:
Bir kez daha hatırlatalım, yeni bir paket bakımcısı olarak karmaşık paketlerin yapımından vazgeçmeniz istenir, örn.,
Bunlar da çok zor değildir, fakat biraz daha bilgiye ihtiyaç gösterirler ve biz de burada herşeyi anlatmak istemiyoruz.
Uyarı
dh_make'i sadece bir kere çalıştırmanız gerektiğine dikkat edin, çünkü halihazırda "debianlaşmış" dizinde tekrar çalışınca düzgün davranmayacaktır. Bu da aynı zamanda programınızın yeni düzeltim veya sürümlerini hazırlarken farklı bir yöntem kullanmanız gerektiğinin de işaretçisidir. Bu konu ileride Paketin Güncellenmesi bölümünde anlatılacaktır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Paket adı ve sürümü Başlangıç Kaynak paketinde değişiklik
Bir Linux Kitaplığı Sayfası