Doğru şekilde başlamak
Önceki Debian Paket Bakımcılarının Kılavuzu Sonraki
Doğru şekilde başlamak
Bu belgede ortalama Debian kullanıcıları ve ayrıntılı tarif isteyen geliştiriciler için bir Debian paketinin nasıl hazırlanacağı açıklanmaya çalışılmıştır. Oldukça genel bir dil kullanılmış ve de çalışma örnekleriyle kapsanmıştır. Romalılara ait eski bir deyiş vardır, Longum iter est per preaecepta, breve et efficax per exempla! (Bu, kurallarla uzun, fakat örneklerle kısa ve verimli bir yoldur!).
Debian'ı lider Linux dağıtımlarından birisi yapan paket sistemidir. Hali hazırda çok geniş bir yazılım Debian biçiminde bulunmasına rağmen, olmayan bir yazılımı yükleme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Kendi paketlerinizi nasıl yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ve belki de bunun çok güç bir iş olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer Linux üzerinde gerçek bir acemiyseniz, o zaman zordur, eğer bir çaylaksanız, şu an bu belgeyi okumuyor olmalıydınız. :-) Unix'de yazılım geliştirme hakkında az bir şeyler bilmeye ihtiyacınız vardır, elbette bir sihirbaz olmanıza gerek yok.
Herşeye rağmen kesin olan bir nokta vardır: düzgün bir şekilde bir Debian paketi oluşturmak ve sürdürmek için saatlerce emek harcamanız gerekmektedir. Hata yapmayın, sistemimizin çalışması için paket bakımcılarının teknik olarak yeterli ve gayretli olması gerekmektedir.
Bu belge en küçük (başlangıçta belki de ilgisiz) adımı bile açıklayacak, ilk paketi yapmanıza yardımcı olacak ve daha sonra da bu paketin yeni sürümleri veya başka paketler için tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır.
Bu belgenin yeni sürümlerinin her zaman http://www.debian.org/doc/maint-guide/ adresinde ve maint-guide paketinden erişilebilir olması gerekir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Debian Paket Bakımcılarının Kılavuzu Başlangıç Geliştirme için gereken araçlar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası