Diğer bilgiler
Önceki Doğru şekilde başlamak Sonraki
Diğer bilgiler
Yapabileceğiniz iki tür paket vardır, ikilik ve kaynak. Kaynak paket, içerisinde derlenince programa dönüşen kodları barındırır. İkilik paketse sadece bitmiş programı. Programın kaynağı ile programın kaynak paketi gibi kavramları karıştırmayın! Lütfen terminoloji hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için diğer el kitaplarını okuyunuz
Debian'da, `bakımcı' (`maintainer') terimi paketi yapan için kullanılır, `üst düzey geliştirici' (`upstream author') programı yazan için, `üst düzey bakımcı' (`upstream maintainer') hali hazırda Debian dışında paket hazırlayan için kullanılır. Genellikle üst düzey geliştirici ve de üst düzey bakımcı aynı kişidir - ve bazen de paket bakımcısı bile aynı kişidir. Eğer bir program yaptıysanız ve de Debian içerisine girmek istiyorsanız, bir paket bakımcısı olmak için uygulamanızı gönderme konusunda kendinizi özgür hissedin.
Paketinizi kurguladıktan sonra (veya kurgularken), eğer programınızın bir sonraki dağıtımda yer almasını istiyorsanız resmi Debian paket bakımcısı olmak zorundasınız (eğer program faydalıysa neden olmasın?). Bu süreç Geliştirici Başvuru Kılavuzunda (Developer's Reference) anlatılmıştır. Lütfen okuyun.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Geliştirme için gereken araçlar Başlangıç İlk adımlar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası