Önsöz
Önceki Linux Kitapçığı Sonraki
Önsöz
Bu kitapçığı hazırlarken, oldukça yoğun bir ilgi görmekte olan GNU/Linux'a hem yeni başlamış ve nerede hangi komutu kullanacağını bilmeyenleri, hem de bir süredir GNU/Linux kullanıp yine de bazı işlemlere tam olarak hakim olamamış kullanıcıları hedef aldım.
Bahsedilen komutlar, başta GNU/Linux dağıtımları olmak üzere bir çok Unix sisteminde geçerlidirler. BSD, SCOUNIX, SOLARIS vs. Fakat sistemden sisteme kullanımlarında bazı farklar olabilir. Fakat hemen hepsinde, her ne kadar aygıt isimleri vs. değişse de temel kullanım aynıdır. Bu yüzden söz konusu man dosyalarına bakıldığı takdirde sorunlar kolaylıkla giderilecektir.
Bu kitapçık oluşturulurken, kişisel tecrübeler, meslektaşlardan görüşler ve bolca da Internet kullanılmıştır. Özellikle acil durumlar başlığı altında yer alan komutların büyük bir bölümü sistemde root kullanıcısı olmanızı gerektirmektedir, root olmak ise sorumluluk getirir. Bu yüzden sizden ricam çok dikkatli olmanız.
Bu kaynakta imlâ hataları ve hatta bilgi hatalarından kaynaklanan yanlışlıklar olabilir, bu konudaki her türlü geri dönüşleriniz en kısa zamanda değerlendirilecek, kitapçık daha doğru hale getirilecektir. Bahsedilen işlemlerin hepsi kullanıcının kendi sorumluluğundadır ve yolaçabilecekleri zararlardan -ve dahi mutluluklardan- biz sorumlu değiliz ;-)
Hayat sizin, kendi riskinizde yaşayın !
KIVILCIM Hindistan
sundance at fazlamesai nokta net
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux Kitapçığı Başlangıç Unix'e Özel Bazı Özellikler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası