Red Hat Linux ve "türevleri"
Önceki Linux dağıtımlarının IPv6 yapılandırma destekleri Sonraki
Red Hat Linux ve "türevleri"
IPv6 & Linux - Nasıl belgesini hazırlamaya başladığımdan bu yana sadece-konak, sadece-yönlendirici, iki-evli-konak, ikinci bir ağı olan yönlendirici, normal tüneller, 6ya4 tüneller gibi istenen tüm durumları karşılayacak kalıcı bir IPv6 yapılandırması hazırlamak niyetim vardı. Bugünlerde bu işi gerektiği gibi yapan (hiç gerçekbir sorun duymadım ama kaç kişinin kullandığını da bilmiyorum) yapılandırma ve betik dosyaları bulunmaktadır. Bu dosyalar zaman zaman genişletildiklerinden kendi adreslerinde yer almaktadırlar: initscripts-ipv6 homepage (Yansı). IPv6 tecrübem bir Red Hat Linux 5.0 ile başladığından IPv6 geliştirme sistemlerim çoğunlukla Red Hat Linux'u temel almaktadır, buradaki betikler bu tip dağıtımlar için hazırlanmıştır. Bazı yapılandırma dosyalarının genişletilmesi, yenilerinin oluşturulması ve IPv4 için olanların IPv6'ya dönüştürülmeleri son derece kolaydır.
Red Hat Linux 7.1 sürümünden bu yana benim IPv6 betiklerimi içermektedir. Başlangıcından beri Pekka Savola yardımcı olmuştur.
Mandrake 8.0 sürümünden itibaren IPv6 uyumlu başlangıç betikleri paketi içermesine rağmen küçük bir hata ("ifconfig" misses "inet6" before "add") yüzünden bu paket kullanılamamaktadır.
Ağ yapılandırma betiklerinin IPv6 desteğinin sınanması
Aşağıdaki betik kütüphanesi sizde mevcut ise benim hazırladığım seti kullanarak dağıtımınızın IPv6 desteğinin olup olmadığını test edebilirsiniz. Bu betik kütüphanesi mevcut olmalı:
   /etc/sysconfig/network-scripts/network-functions-ipv6
Basit bir sınama:
# test -f /etc/sysconfig/network-scripts/network-functions-ipv6 &&
¬ echo "Ana IPv6 betik kütüphanesi mevcut"
Bazı özellikler eksik ise bu kütüphanenin sürümü yüzünden olabilir. Sürümü aşağıdaki gibi öğrenebilirsiniz (ya da daha kolayı dosyanın başına bir gözatın):
# source /etc/sysconfig/network-scripts/network-functions-ipv6 &&
¬ getversion_ipv6_functions
20011124
Yukarıdaki örnekte kullanılan sürüm 20011124'tür. Kullanıdığınız sürümden sonra nelerin değiştiğini initscripts-ipv6 (yansı) adresinden öğrenebilirsiniz. Bu adreste değişiklikleri gösteren bir kayıt dosyası bulabilirsiniz.
RHL 7.1, 7.2, 7.3 sürümlerinde IPv6'yı kullanılabilir hale getirmek için ipucu
 • Çalışan sistemde IPv6 modülünün yüklenip yüklenmediğine bakın:
  # modprobe -c | grep net-pf-10
  alias net-pf-10 off
  
 • Eğer sonuç "off" ise aşağıdaki satırı /etc/sysconfig/network dosyasına ekleyerek IPv6'yı hazır hale getirin.
  NETWORKING_IPV6=yes
 • Yeniden başlatmak yerine aşağıdaki komut ile ağ yapılandırmasını yeniden başlatabilirsiniz.
  # service network restart
  
 • Artık IPv6 modülü yüklenmiş olmalıdır.
  # modprobe -c | grep ipv6
  alias net-pf-10 ipv6
  
Eğer sisteminizin bağlı olduğu ağda yönlendirici bilgisi gönderiliyorsa otomatik olarak yapılandırma yapılacaktır. Başka hangi ayarlamaların desteklendiği bilgisi için /usr/share/doc/initscripts-$version/sysconfig.txt dosyasına bakabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux dağıtımlarının IPv6 yapılandırma destekleri Başlangıç SuSE Linux
Bir Linux Kitaplığı Sayfası