II. Oylum - Güvenlik
Önceki Linux Belgeleri Sonraki

Güvenlik

İçindekiler
1. Kullanıcı Kimlik Kanıtlama NASIL
Bu belgede kullanıcı ve grup bilgilerinin nasıl saklanıldığı, Linux sisteminde (PAM) kullanıcı kimlik kanıtlamasının nasıl yapıldığı ve nasıl daha güvenli hale getirilebileceği anlatılmaktadır.
2. Kerberos Altyapısı NASIL
Bu belge GNU/Linux ile kimlik denetiminde kullanılan Kerberos altyapısının tasarımını ve yapılandırılmasını tanımlar. Sunucuların kurulması, Kerberos yazılımı, mevcut sistemin dönüştürülmesi aşamalarını ayrıntılandırır ve sıkça sorulan sorulara yanıt verir.
3. 802.1X Port Tabanlı Kimlik Kanıtlama NASIL  -  802.1X
Bu belge arka-uç Kimlik Kanıtlama Sunucusu olarak FreeRADIUS ile birlikte Xsupplicant kullanarak IEEE 802.1X Port Tabanlı Ağ Erişim Denetimi'ni kurmak ve kullanmak için yazılımı ve yordamları tanımlar.
4. Disk Şifreleme NASIL
Güvenliği artırmak için harici ortamda saklanan şifreleme anahtarı ile bir diskin tümünün ya da bir kısmının şifrelenmesine dair bir yöntem anlatılmıştır.
5. Şifrelenmiş Kök Dosya Sistemi NASIL
Bu belgede güçlü bir şifreleme tekniği kullanarak Linux kök dosya sisteminizin şifrelenmesiyle kişisel bilgilerinizin nasıl güvenli hale getirileceğini anlatmaktadır.
6. Şifreli Geridönüş Aygıtı NASIL
Bu belge Cryptoloop işlevi kullanılarak nasıl şifrelenmiş dosya sistemleri oluşturulabileceğini açıklar. Cryptoloop 2.6 çekirdek serisindeki CryptoAPI'nin bir parçasıdır. Bu belge sayesinde çabucak şifreli bir disk bölümüne veya şifrelenmiş dosya sistemi içeren bir dosyaya sahip olabilirsiniz.
7. Linux'ta GPG Kullanımı  
Bu belgede kısaca Linux'ta komut satırından GPG kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. GPG'nin kullandığı kriptografi algoritmalarından bahsedilmeyecektir. Neden GPG kullanmanız gerektiği, anahtarlara neden ihtiyaç duyduğunuz gibi bilgileri zaten biliyor olduğunuz kabul edilmiştir.
8. Linux IPCHAINS NASIL
Linux'un geliştirilmiş güvenlik duvarı yazılımı Ipchains'in NASIL sağlanacağı, kurulacağı ve yapılandırılacağı anlatılıyor, ayrıca kullanımı hakkında biraz fikir verilmeye çalışılıyor.
9. Iptables'ın Basit Kullanımı
Bu belgede, Iptables 1.2.5 parametreleri ve kullanımı anlatılmıştır. Eksik ve yanlışları [email protected] adresine bildirebilirsiniz.
10. İleti Özeti NASIL
Bu belgede İleti Özümleme Algoritmaları hakkında hem teorik hem de pratik anlamda kısaca bilgi verilmiştir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Sonrası Başlangıç Kullanıcı Kimlik Kanıtlama NASIL
Bir Linux Kitaplığı Sayfası