HURD Nedir?
Önceki HURD - GNU Projesi Çekirdeği Sonraki
HURD Nedir?
"Eğer şu gün Linux için derlediğiniz kodları 21.yy da Hurd için yeniden derlemek zorunda kalırsanız şaşırmayın." Linus B. Torwalds 1992
HURD, Richard Stallman tarafından başlatılan GNU projesinin son ayağı olan ve sistemin kalbi niteliğindeki çekirdektir. 1990'lı yıllarda başlayan "GNU için çekirdek geliştirme projesi", Linux'un GNU ile yaygın kullanıma girmesiyle yavaşlamıştır. Şu anda Debian projesinde çalışan programcılar tarafından geliştirilmesine devam edilmektedir.
HURD: Hird of Unix-Replacing Daemons
Hird: Hurd of Interfaces Representing Depth
Genel GNU adlandırması mantığı ile, iki kademeli bir yineleme olan HURD'dan bahsedilirken "the Hurd" denir.
Adından çıkarılabileceği üzere genel mimarisi, Unix artalan süreçlerinin bir mikroçekirdek yapı üzerine uyarlanmasıdır (porting). HURD temel olarak MACH mikroçekirdeğini kullanir. MACH, CMU'da başlamış ve şu an UTAH üniversitesinde devam eden bir açık kaynaklı mikroçekirdek projedir. GNU'da MACH çekirdeğini geliştirmektetir: GnuMach.
HURD çekirdeğinin son sürümü 0.2 sürümüdür. Bu sürüm MACH 4.0 üzerine kurulan Gnumach çekirdeğini kullanır. Bu sürüm Haziran 1997'de çıkmıştır. Şu anda 0.3 sürümü için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar DEBIAN Projesi'nde çalışan programcılar tarafından yürütülüyor. Projenin kendine ait bir sayfası http://www.hurd.gnu.org ve e-posta listeleri vardır.
  •   Genel liste; proje ile alakalı genel konular tartışılır.
  •   Yardım konularında baçvurulabilir.
  •   Kod hatalarını (bug) bildirmek için.
Bu listelere üye olabilmek için  konu (subject) kısmında "subscribe" yazan bir e-posta göndermeniz yeterlidir.
Ayrıca liste arşivlerine de http://www.debian.org/Lists-Archives/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
HURD - GNU Projesi Çekirdeği Başlangıç Özellikleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası