Kurulum
Önceki Faks Yazıcı NASIL Sonraki
Kurulum
Öncelikle sistemimizde bazı paketlerin kurulu olmasına ihtiyacımız var. Bunlar, bir faks sunucusu olarak efax, yazıcı sunucusu olarak CUPS, faks alışverişini yönetmek için efax-gtk. Bu paketler sisteminizde kurulu değilse kurun:
# apt-get install cupsys efax efax-gtk
Temel olarak gerekli paketler bunlar, bağımlı paketler ve önerilenleri de kurmanızda yarar var. Benim sistemimde CUPS, Debian Sarge 3.1 kurulumu sırasında kurulmuştu. (Debian stable depolarını kullanıyorum.) Sistemimde kurulu ve adında "cups" geçen paketler şunlar: cupsys, cups-pdf, cupsomatic-ppd, cupsys-bsd, cupsys-client, cupsys-driver-gimpprint, cupsys-driver-gimpprint-data, cupsys-pt. Tabii bunların bağımlı olduğu paketler de vardır, Bunları kurarken bağımlı paketleri zaten apt-get kuracaktır. Bu bakımdan endişelenmek yersiz.
Kurulması gereken bir paket daha var ama onu Debian'ın paket depolarında göremedim. Kaynak paketini indirmek zorunda kaldım. Küçük bir paket, içinde birkaç betik var o kadar. Paketi http://vigna.dsi.unimi.it/fax4CUPS/fax4CUPS-1.25.tar.gz bağından indirin ve sisteminizde uygun bir yerde paketi açın.
$ tar xfvz fax4CUPS-1.25.tar.gz
$ cd fax4CUPS-1.25
$ su -
Password: root parolanızı girin
# cp efax /usr/lib/cups/backend/
# cp efax.ppd /usr/share/cups/model/
Böylece gerekli paketlerin kurulumları bitmiş oldu.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Faks Yazıcı NASIL Başlangıç Yapılandırma
Bir Linux Kitaplığı Sayfası