Kadınları Linux'a teşvik etmek için yapılması ve yapılMAması gerekenler
Önceki Kadınları Linux Kullanmaya NASIL Teşvik Edersiniz Sonraki
Kadınları Linux'a teşvik etmek için yapılması ve yapılMAması gerekenler
Kadınları Linux'a teşvik etmek için öncelikle yapmamız gereken şeyleri ve yapmayı bırakmamız gereken şeyleri öğrenmeliyiz. Sadece yapmamız ya da yapmamamız gereken şeylerin bir listesini yazmak yerine, her ikisini de barındıran konu hakkındaki fikirlerimizi "yapmalı" ve "yapmamalı" çiftleri halinde topladık. Bu önerilerden bazıları size aşikar gözükebilir ancak diğer insanlar için bazı maddeler bariz olmayabilir. Bu önerilerin her biri gerçek hayatta, bu fikirlere aşina olmayan insanlarla karşılaşılan sorunlar üzerine ele alınmıştır. Bu fikirleri gözardı etmeyi denemeyin -- bunlar bu işle ilgili gerçek kadınların gerçek önerileri. Aynı zamanda, bu önerilerin çoğu cinsiyete bağlı değil, bu yüzden Linux'la tanıştırmak istediğiniz her tarz insan için yardımcı olacaktır.
Cinsel ayrımcı şakalar yapmayın
Cinsel ayrımcı şakalar, kadınları herhangi bir gruptan kovmak için kullanılan yollardan biridir ve bu tür şakalar birçok insanın sandığından daha çok yapılmaktadır. Birçok kez, bir adamın bu tür şakalar yapmadığını söylediğini ve saatler ya da dakikalar sonra aynı insanın hamile kadınlar ya da PMS hakkında espriler yaptığını gördüm. Bazen gerçekten de -- örneğin, "sarışın esprileri" ya da "aptal kadın" şakaları gibi cinsel ayrımcı şakalar yaptığının farkına varmıyordu. Bazen de, eğer doğruysa ya da komikse (kime göre komik?), cinsel ayrımcı esprileri yapmanın normal olduğunu söylüyordu. Birçok insanın yanıldığı nokta, cinsiyete bağlı esprilerin, ki bu çoğunlukla kadınlar üzerine oluyor, içeriğine bakmaksızın birçok kadını sinirlendirecektir. Önce erkekler hakkında cinsiyetçi bir espri yapmak, sonra da kadınlar hakkında bir tane yapmak durumu kurtarmaya yardımcı olmayacaktır.
Kadınların çok fazla alıngan olduğunu savunabilirsiniz (ve ben de sizinle aynı düşüncede olmayacağım) ancak öyle olsa da olmasa da, yorumlarınız ve esprileriniz kadınları uzaklaştırmaya yetiyor. Eğer istediğiniz bu değilse, lütfen cinsel ayrımcı espriler yapmayın. Eğer esprinizin cinsiyetçi bir espri olup olmadığını bilmiyorsanız, söyleyecek başka birşeyler bulun.
Cinsel ayrımcı şakalara karşı çıkın
Yerel e-posta listenizde ya da bizzat şahit olduğunuz cinsel ayrımcı esprilerden şikayetçi olun ve hoşunuza gitmediğini belirtin. Bu durumu kendinizi bir alay konusu yapmadan gerçekleştirmeniz çok zor olacaktır ancak aynı şeyi yapmak bir kadın için daha zor olacaktır. Kadınlar bu tarz şakalar gördüklerinde susmayı tercih ediyorlar, çünkü bu duruma itiraz edersek, anında aşırı-alıngan, sinirli ya da bir feminist olarak adlandırılacağız,
Cinsel ayrımcı esprilerle başa çıkmanın en iyi yollarından biri de onlarla dalga geçmektir. Eğer herhangi biri, bir kadının teknik başarısı hakkındaki bir iletiye "o yalnız mı?" şeklinde yanıt veriyorsa, "Heyy, Jeff, hala yalnız OLDUĞUNA şaşmamak lazım" şeklinde cevap verin. Bir kadın ne zaman cinsel ayrımcı bir şakayla karşılaşsa, kendini sinirli, dışlanmış ve küçültülmüş hisseder. Ve bir kadın ne zaman bir erkeğin bu harekete karşı çıktığını görürse, kendini değerli hisseder.
İnsanlara argo sözcüklerle hitap etmeyin
"Cadaloz" ya da buna benzer birçok kelime, kime söylendiğine bakılmaksızın insanları aşağılayıcı kelimelerdir. Linux geliştiricilerinin bu kelimeleri ne kadar rahatlıkla ve aleni bir şekilde kullandığını görene kadar ben de bu durumun bu kadar yaygın olduğunu düşünmüyordum.
Biraz saygı gösterin
Sadece etkilemek istediğiniz kadına değil, hangi yaşta ya da görünüşte olurlarsa olsunlar, tüm kadınlara saygılı davranın. Eğer öyle yapmazsanız, kadınlar onlara hakaret edeceğiniz ya da kötü davranacağınız hissine kapılırlar.
Klavyeyi almayın
Bu yeni birşeyler öğrenen insanların başına sık sık gelen bir durumdur, ancak kadınlara daha çok olur. Birisi bir soru sorar ve cevabı vermek yerine klavyeyi alır ve komutu kendiniz yazarsınız. Bunu yapmayın! Bu durum öğrenmeyi daha da zorlaştırmasının yanında insanların kendilerini yardıma muhtaç ve aptal hissetmesine yol açar. Genel davranışınız, eğer insanlar gerçekten birşeyler öğrenmek istiyorlarsa, onlara öğrenmek için bir şans vermek olmalıdır. Örneğin eğer arkadaşınız bir yere gittiyse ve siz de onun Apache ayarların yaptıysanız, belki de Apache ayarlarını nasıl yapacağını öğrenmeye çalıştığı halde, ona yardım etmek isterken zararlı olmuşsunuzdur.
Emir vermeyin, açıklayın
Birşeyleri sabırla anlatmak, doğrudan komutu yazıp gitmekten daha zor ve zaman alıcı olsa da, uzun vadede aynı soruyu tekrar tekrar soran insanlarla uğraşmaktan daha iyidir. Özellikle, eğer komutları kendilerinin yazmasına izin verirseniz, kendilerini daha özgüvenli hissedeceklerdir.
Kadınlara asılmayın
Hakkında pek bilgi sahibi olmadığınız ya da neye benzediğini bilmediğiniz bir oyunun fanlarıyla ağzına kadar dolu bir barda olduğunuzu hayal edin. Hepsinin sizden daha uzun ve güçlü olduğunu, yarı anlaşılır bir dil konuştuklarını ve sporlarıyla tam anlamıyla ilgilenmeyen herkesi aşağıladıklarını düşünün. Şimdi de üzerinde "HİÇBİR SPORUN FANATİĞİ DEĞİLİM" yazılı bir tişörtle bara girmek istediğinizi hayal edin. Bir dakikalığına düşünün. Nasıl hissedersiniz? Tedirgin? Ürkek? Farklı? Dışlanmış?
Artık yavaş yavaş, büyük bir erkek grubu içinde bir kadın olmanın ne demek olduğunu anlıyor olmalısınız.
Bu paragrafın başında bahsettiğimiz tedirginlik hissini aklınızda tutun. LKG'de ya da internetteyken, kadınlara yönelik yapılan her sataşmanın onlarda nasıl bir duygu bıraktığını anlayın: kadınları topluluğun dışına itilmiş, saldırı altında ve kusur işlerse soyutlanacakmış gibi hissettiriyorsunuz. Bu durumun spor fanatikleriyle çevrilmiş birisinin hissettiklerinden farkı yoktur. Gruba girmek istediği ve çabaladığı halde, onu gruptan izole etmek için çabalarsınız. Kadınlar, erkekler tarafından saldırıya uğrayacaklarına dair, sabit bir korku ve tedirginlikle büyümüşlerdir.
Her insan varlığı gibi, bir kadın da karakteri ile takdir edilmek ve arkadaş çevresi edinmek ister. Ancak, her seferinde randevu için soru sorulan e-postlar aldığında, kendisini grubun üyesi değil de, bir arzu nesnesi olarak görüldüğüne inanır ve böylece kendi mesleki yeteneğiyle başbaşa kalır.
Hazmetmesi zor ancak, Linux etkinliklerinde gözüken kadınlara sataşmamak zorundasınız. Büyük ihtimalle gerçek aşkı bulabilmeniz için tek şansınızı kaybetmeyeceksiniz ancak Linux dünyasına katılacak eğlenceli bir üyeye sahip olma şansınızı kaybedeceksiniz. Her halükarda hala gerçek aşka dair şansınızı kaybedeceğinizi düşünüyorsanız, kadınların ilk adımı atabilecek kadar cesaret sahibi olduklarını aklınızda bulundurmanızda yarar var. İlk fırsatta böyle bir işe kalkışmanız, daha sonradan bu işle ilgilenebilecek tüm kadınları da korkutacaktır.
Bu durum e-posta ya da IRC üzerinden tanıştığınız kadınlar için çifte etki yapar. "Yalnız mısın?" sorusunun histerik olarak esprili ya da nazik olduğunu düşünebilirsiniz ancak muhtemelen konuştuğunuz kadın bu cümleyi milyon kere duymuştur. Eğer niyetiniz gerçekten sadece şaka yapmaksa ve eğer zaten bir kız arkadaşınız varsa ya da evliyseniz -- bunu yapmayın.
Arkadaşça davranın
Bizimle ilgilenilmediğinde, çoğu zaman kendimizi tamamen yoksayılmış hissederiz. Yeni bir gruba katılan kadınlar da, genelde erkeklerin istediği şeyleri isterler; iyi karşılanmış hissetmeyi, ortak ilgi alanlarında sohbet etmeyi ve arkadaşlar edinmeyi isteriz. Eğer bir kadın birşey söylüyorsa, arkadaşça bir tavırla dinleyin ve cevap verin. Karşılıklı olarak ilgilendiğiniz, konuşacak bir konu bulun ve bir sohbet başlatın. Bir kadın olduğu için, basmakalıpça bir düşünceyle, her kadının ilgi ve düşüncelerine sahip olduğunu farzetmeyin, bunun yerine, biraz dikkatli olun ve ilgilendiği şeyler hakkında ipucu toplamaya çalışın. Büyük ihtimalle, eğer Linux'la ilgileniyorsa, saç, makyaj ve film yıldızlarının dışında ilgi alanlarına sahiptir.
Bir çok kadın, tüm erkeklerin, kadınların bilgisayarlardan neden uzak durduğu konusunda konuşmaya kabiliyetli gözüktüğünden yakınıyorlar. Önemli bir konu olmasına rağmen, kadınlar bir gruba katılan ilk kadınlar olarak ne kadar "tuhaf" olduklarına dair konuşmak pek hoşlanına gitmez. Eğer bu konu hakkında çok meraklıysanız, öncelikle onun kendisini rahat hissetmesini bekleyin.
Bilgisayar bilimlerinde kadınların eksikliğinden şikayet etmeyin
Bilgisayar bilimlerinde kadınların eksikliği hakkında, heyecan verici ve denemeye değer bir alandan hariç tutulan kadınların bakış açısından bakarak yaklaşmak olumlu ve yararlı bir davranıştır. Bu duruma, yavan aşk hayatının sorumlusunu, bilgisayar dünyasında kadınların eksikliğine bağlayan erkeklerin bakış açısıyla yaklaşmak üzücü ve yararsızdır. Bilgisayar dünyasından bir kadını usandırmak ve defetmek için en iyi yol, kadınların eksikliğinden bu şekilde konuşmaktır. Aşağıda bir adamın, bu alanda kadınların eksikliğinden yakınırken, onu dinleyen bir kadının dile getireceği genel birkaç tepki var:
 • "Neyim ben, görünmez mi? Benim burada olduğumun farkında mı?"
 • "Sadece yalnız erkeklere hizmet etmek için var olduğumu duymak güzel."
 • "Dokunaklı. Çok öyle acınacak haldesinki."
 • "Peki şikayet etmenin dışında başka birşey yapmaya ne dersin?"
 • "Yine, sadece erkeklerin dinlediklerini sanıyor."
 • "Bu alanda olmamalıydım, demek istiyorsun herhalde."
 • "Benimle sorunun ne? Ben burdayım ve diğer kadınlar yok diye mi?"
 • "O çok ben merkezci."
 • "Bir kızarkadaşı olmamasına şaşmamalı."
 • "Marketteki ciğer olmayı bırak, ciğer pirzolası oldum."
Gördüğünüz gibi, kadınların eksikliğinden mızırdanmak sadece kadınları kızdırmaya yetmiyor, bu işin içinde olan kadınları da ayrılmaya itiyor. Bu yolla hiçbir şekilde bir kadının sizinle randevulaşma olasılığını arttıramazsınız.
Kadınları bilgisayar bilimlerine teşvik edin
Bilgisayar bilimlerinde kadınların azlığıyla ilgili yakınmak yerine, bununla ilgili birşeyler yapın. Kadınların bu konu hakkındaki şikayetlerini (bu NASIL belgesiyle beraber) ciddiye alın, kadınların niçin bilgisayardan, matematikten ve genel olarak fen bilimlerinden neden uzak durduğuna dair yapılan çalışmaları okuyun ve kadınları nasıl teşvik edeceğinize dair yollar bulmaya çalışın. Diğer insanlar, kadınların bilgisayar bilimlerinden uzaklaşmasının sebeplerini tartışırken teşvikçi ve destekçi olun. Eğer imkanınız varsa, kadınlara yok göstermeyi deneyin. Yol göstermek, eğitim ve kariyer alanında kılavuzluk etmek, tavsiyelerde bulunmaktır. Herkes yol gösterici olacak yeteneğe sahip değildir ve uygun yol göstericiler bulmak oldukça zordur; ancak eğer bulunursa, sonuçları görmeye değerdir. Ancak, sakın yol gösterici olmanın bir kız arkadaş bulma yollarından biri olduğunu düşünmeyin - bir öğretmenin öğrencisiyle arasındaki tüm ilişki, öğrencisinden duyduğu gurur ve bir insan gelişirken duyacağı sevinçtir.
Kadınlar geldiği zaman gözünüzü dikmeyin ve işaret etmeyin
Kimse kendisinin gösterilmesinden ya da gözlerin üstüne dikilmesinden hoşlanmaz. Birçok kadın, ateşli Linux taraftarlarıyla dolu bir odaya doğru yürürken aniden bacaklarını kesildiğinden ve herkesin dönüp bakmesından ve diğer arkadaşlarının da görmesini sağlamak için parmakla göstermelerinden şikayetçiler. Bu durum oldukça ürkütücü ve hiç hoş bir durum değil ve bir kadının bir daha asla geri dönmeyeceğine yemin etmesi için yeterli bir neden.
Linux'ta bir kadından, Mia'dan iyi bir alıntı:
" Bir LKG'ye giderken asla sıkılmadım ancak ben yürürken herkesin gözlerini üzerime diktiği ve dönüp baktığı garabet etkinliklerinde hiç bu kadar sıkılmamıştım. Yürürken, sanki bir kovboy filmindeki "yabancının bara yürüme sahnesi"ndeymişim gibi hissediyorum.
Yeni gelenlere kibar davranın
Bir kadın bir LKG toplantısında içeri yürürken ya da bir e-posta listesine ileti atarken kayıtsız davranmaya çalışın. Mümkün olduğu kadar, grubunuzun diğer üyelerinden biriymiş gibi davranın. Onun başka bir cinsten, özel, nadir ya da tuhaf olduğunu hatırlatmanın iltifat olmadığını unutmayın. Bu kadına, Linux topluluğunun herhangi bir üyesiymiş gibi davramaya çalışın. Böylece bu gerçekliğe doğru uzun yolu katetmiş olacaksınız.
Kadınlara basmakalıp düşüncelerle yaklaşmayın
Tüm kadınlara, yemek yapmaktan, dikiş dikmekten ve çocuk bakmaktan hoşlanan ve bir LKG'de ya da bir e-posta listesinde erkek arkadaşı, oğlu ya da kocası ilgilendiği için bulunduğunu farzetmeyin. Bir kadın, ne zaman bir LKG'de ona herhangi birşey açıklansa, çocuk bakmak ya da yemek yapmanın, bu gibi konularla kıyaslandığını ve bir kadının bu işlerle daha içli dışlı olmasının ima edildiğini söylüyor. Bizim de arabalarla, matematikle, avcı uçaklarıyla ya da robotiklerle ilgilenmediğimizi varsaymayın. Bizim bir çekirdeği nasıl derleyeceğimizi bilmediğimizi varsaymayın -- Kişisel olarak en az onbeş kadının kendi çekirdeklerini güncellemeyi bildiğini ve bir o kadarının da çekirdek kodu yazdığını biliyorum. Eğer şanslıysanız, bunlardan biri LKG'de ya da bir posta listesinde karşınıza çıkar ve onun hiçbir zaman kendi makinasına yükleyemediğini farzettiğiniz için onu aşağılama fırsatı bulamazsınız. Kadınların sadece sohbet etmek ya da anlık mesaj göndermek hoşlarına gittiği için bilgisayarlarla ilgilendiğini varsaymayın. Kadınlar erkeklere göre daha az küfür ederler -- bir kadının önünde küfür ettiğiniz zaman bunu geç kavramayın. Eğer daha önce herhangi bir çekirdek kodu okuduysa (özellikle arch/spac) muhtemelen nadide küfürler biliyordur.
Kadınlara normal insanlar gibi davranın
Elinizden geldiği kadar, grubunuzdaki kadınlara sadece normal insanlarmış gibi davranın, çünkü onlar da normal insanlar. Bazı insanlar "Kadınlar onlara diğer normal insanlara davrandığımız gibi davranmamızı istiyorlar sonra da etraflarında cinsel ayrımcı espriler yapmamızı istemiyorlar! Bu bir çelişkidir!" Güzel, eğer "normal insanları" "çoğu zaman birlikte takıldığınız ve vakit geçirdiğiniz erkekler" olarak tanımlıyorsanız asıl çelişki budur. Eğer "normal insanlar" tanımına kadınları da dahil ederseniz ve normal insanlara adaletli ve saygılı davranırsanız, kadınlar da sizden özel bir muammele beklemeyeceklerdir.
Eğer hala bir kadına nasıl davranacağınızdan emin değilseniz, şunu deneyin: Arkadaşça olun ama küstahça davranmayın, rahat olun, normal bir konuşmayı nasıl başlatıyorsanız öyle başlatın ancak konuşma bittiğinde daha ileri gitmeyin. Eğer zamanınızın çoğunu erkek topluluğunun belli bir altkümesinde geçiriyorsanız, hareketlerini bir dereceye kadar değiştirebilirsiniz ancak bu sadece bir erkekle tamamen farklı bir altyapıyla konuşacağınız zaman geçerlidir. Eğer bir kadını kırmamak için çok ağır bir çaba sarfettiğinizi düşünüyorsanız, her ortamda davranışlarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Kimse etrafında kadınlar varken, basitçe cinsel ayrımcı şakalar yapmayı bırakınca ahmak olmuyor.
Çok fazla eleştirmeyin
Kadınlar, kendilerini eleştirmeyi sevdikleri gibi, eleştirilere karşı da erkeklerden daha duyarlı olarak kabul edilir. Sonuç olarak, kadınlar ağır ve hoş olmayan eleştirilere erkeklerden daha fazla alınırlar. Bir eleştiri yapacağınız zaman kimsenin bir çekirdeği nasıl derleyeceğini bilerek doğmadığını hatırlayın ve bir noktada, sizin de bir zamanlar Linux'la ilgili hiçbir şey bilmediğinizi unutmayın. İnsanlar bir konu hakkında kötü olduklarını hisstmeye başlarlarsa, ilgilerini kaybederler. Bu yüzden, eğer birilerinin Linux'la ilgilenmesini istiyorsanız, onun bu işte hiç iyi olmadığına inandıracak kadar eleştiri yapmayın.
İltifat edin
Kadınlar genelde erkeklerden daha az özgüvene sahiptirler ve genellikle kendilerini diğer herkesten daha sertçe yargılarlar. İşi ile ilgili övgüler, onun kendine güvenini geliştireceği gibi, konuyla olan ilgisini de geri getirecektir. Eğer gerçekten Linux'ta iyi olmadığını düşünürse, muhtemelen Linux'la çalışmayı bırakacaktır.
Aşağıdaki satırlar herhangi birine iltifat etmek için işinize yarayacaktır:
 • Dürüst ve samimi olun. Eğer program gerçekten çöplükten başka birşey değilse, ona programının sözdizimsel güzelliğine hayran kaldığınızı söylemeyin. Övecek ve takdir edecek başka birşeyler bulun.
 • Özgül olun. "Linux'ta iyisin" demek anlamsızdır, onun yerine "Herzaman hangi dağıtımı önereceğini biliyorsun" daha anlamlı ve özgül bir cümledir.
 • Uygun cümleler söyleyin. Bir çekirdek geliştiricisine Linux yüklemeyle ilgili bir iltifat yapmayın. Bir gimp geliştiricisine katmanları kullanmaktaki yeteneğiyle ilgili övgü yağdırmayın. Onun deneyimini ve seviyesini önemsemeyen iltifatlar yerine, daha başarılı ve önemli iltifatlar yaptığınızdan emin olun.
 • Kendinizle karşılaştırın. Eğer bash programlamayı sizden daha kısa bir sürede öğrendiyse, bunu ona söyleyin. "Vayy, X ay sonra bash progralamayı öğrendin. Benim öğrenmem için 2*X ay geçmesi gerekti" deyin. Eğer aptalca bir derleme hatası yaptıysa, ona şu ana kadar yaptığınız en aptalca derleme hatasından bahsedin. Eğer yaptığı hataların olağan dışı şeyler olmadığını öğrenirse kendini daha iyi hissedecektir.
 • Eleştirmeden önce iltifat edin. Eğer yapıcı bir eleştiri getirmek istiyorsanız, öncelikle neyi doğru yaptığını söymekten başlayabilirsiniz.
 • İltifat edin ama eleştirmeyin. Hiçbir zaman bir iltifatı bir eleştiriye destek olarak kullanmayın.
 • Böbürlenmeyin. "Kendi çekirdeğini derleyebiliyor!" demek ve şefkatle yaklaşmak iltifat değildir; bu eğer onun başarısında ufak bir katkınız varsa, bundan böbürlenmektir. Özellikle ebeveynler böbürlenmeye eğilimlidirler. Yeteneğini daha silik ve güç farkedilen yollarla övmeyi deneyin - "Ah, güzel, eğer çekirdek derleme konusunda bir sorun olursa, muhtemelen o sana benim yardım edebileceğimden daha iyi yardım edebilir." Birisi yeteneklerimi bu şekilde gösterdiği zaman, bu tanımlanamaz bir şekilde harika bir duygu.
Şüphesiz ki, onun saçlarına, yüzüne ya da tatlı mizacına iltifat etmemelisiniz. Eğer Linux'la ilgileniyorsa, tanım olarak o da bilgisayarlara aşık biridir ve muhtemelen zekası, yetenekleri ve çok çalışmasıyla ilgili iltifatlarla ilgilenir. İlk kez Linux yüklediğinde, uyarlanmış masaüstüne ve son toplantıdaki akıllı ve ilginç sorularına iltifat edin. Uygunsuz yapılacak her iltifat, cinsiyetiyle ilgili bir öncelik olarak algılanacak (çünkü çoğu zaman böyle yapılıyor) ve kendisini rahatsız ve daha az güvenli hissedecektir.
Sadece erkek konuşmacıları davet etmeyin
Eğer her zaman tüm konuşmacılar erkek olursa, kadınlar bu durumun farkına varacak ve iyi karşılanmadıklarını hissedeceklerdir. Bir alana ilgi sağlamak için tanımlanan rol modelleri büyük önem taşır.
Kadınları konuşmaları için davet edin
Şaşırtıcı bir şekilde, grubunuza konuşma yapabilecek, teknik olarak mükemmel bir kadın bilgisar bilimci bulmak kolay olacaktır. Eğer bilgisayar bilimleri için kadınları teşvik etmeyi amaçladığınızı söylerseniz, birçok kadın seve seve etkinliğinizde konuşmayı kabul edecektir. Kadın konuşmacılar, etkiliğinize kadınların gelmesini sağlamak için izlenecek bir numaralı yoldur. Böylece kadınlar bir rol modeli görme fırsatı yakalarlar, konuşmacıya tecrübeleri hakkında soru sorarlar ve en azından birkaç saat için bigisayarlarla ilgilenen tek kadın olmadıklarını görme fırsatı yakalarlar. Etkinliğinize bir kadın konuşmacı çağırdığınız zaman, özellikle kadınlara, etkinliğin reklamını iyi yaptığınızdan emin olun.
Bir kadın LKG ücretinin daha az olduğuna ve kadın konuşmacılara kaba davranıldığına dikkat çekti. Bunun nedenini, onun bildiği herşeyi üyelerin de zaten bildiğini farzetmelerine bağlamış. Bu durumun sizin kadın konuşmacılarınızın başına gelmesine izin vermeyin.
Hep belli konuları konuşmayın
Siz ve arkadaşlarınız yerel LKG'nizde her hafta aynı konuları (en son video kartı, tek kişilik ordular, robotlar) konuşmaktan mükemmel derecede mutlu olabilirsiniz, ancak pek az kadın erkeklerin ilgi gösterdiği bu konulara sonsuz ilgi duyabilir. Tüm konuşmacılarınızın sadece bi konular hakkında konuşmamalarına ya da her zaman robotiklerin aynı alanlarından bahsetmemelerini istemeyi deneyin.
Daha geniş alanlar hakkında tartışın
Konuşmacılarınızı sadece teknik özellikler yerine daha geniş bir alanda konuşacak şekilde ayarlayın. Kadınlar, bilgisayar bilimlerinde daha geniş bir tekniksel ilginin dışında, bilgisayarları içine alan politik ve sosyal konularda konuşmaya daha eğilimlidirler. Sürekli USB'lerden konuşmayı bırakıp derleyiciler hakkında bir tartışma düzenlemeyi ya da sadece-ikilik Nvidia modülleri hakkında bitmek bilmeyen tartışmaları bırakıp açık kaynak lisansları yeniden incelemeyle ilgili konuşmalar düzenlemeyi deneyin.
Katılımı zor toplantılar düzenlemeyin
En kötü LKG toplantısı muhtemelen şöyle olur: Pazartesi akşamı saat 10'da, girişi belli olmayan ve dar sokaklarıyla ve etrafta hiçbir toplu taşıma aracı olmayan şehir merkezindeki bir depoda olan bir toplantı. Hey, pizza servisimiz (seçenekler: et, duble et, özel soslu et) ve ucuz bira var. Toplantı sonrasında, bir spor barına gideceğimizi söylememe gerek var mı?
Toplantılara katılımı kolaylaştırmaya çalışın
Her zamanki gibi, aşağıdaki öneriler de toplantılarınızı herkese karşı ilginç ve çekici kılacaktır. Toplantılarınızı aile ya da okul dışı uygun zamanlara ayarlayın - gecenin ilerleyen saatlerine değil. Toplantılarızı güvenli, kolayca ulaşılabilir bir yerde yapmaya özen gösterin. Eğer yeni insanlar istiyorsanız, toplantılarınız açıkça tarif edilmiş ve bulunması kolay yerlerde olmalıdır. Eğer yiyecek ve içecek sunuyorsanız, menüde biraz çeşide yer vermeye özen gösterin. Resmi olmayan bir araştırmadan sonra, kadınların pizza yerine sandviç, meyva ya da sebzeyi tercih ettiklerini öğrendik. Vejeteryan bir menü seçeneğini de gözönünde bulundurun. Eğer LKG üyeleri dışarıda buluşmak istiyorlarsa, farklı insanları da karşılayabilecek altyapıya sahip bir yer olmasına dikkat edin.
Yeni katılan insanlara hoş karşılanmamış hissettirmeyin
Eğer yeni birisi katılırsa ve tüm eskiler bu insanla konuşmayı reddeder ya da tanımazlarsa, bu yeni aday muhtemelen kendini hoş karşılanmamış hissedecek ve geri dönecektir. Muhtemelen her insan, merhaba demek için biraz utangaçtır ancak bu sonucu değiştirmiyor. Ek olarak, eğer diğer üyeler, bu yeni üyenin her söylediğine itiraz eder ya da önemsemezlerse, bu yeni üye de tekrar gelmeyi düşünmeyecektir.
İnsanlara kaynaşmaları için yardım edin
Yeni gelenlerden kendilerini tanıtmalarını ve ilgilendiği alanlar ve uğraştığı projeler hakkında biraz bahsetmelerini isteyin. Daha rahat tanışma yöntemleri deneyin - bir konuşmacı ve sessiz dinleyiciler topluluğu yerine, bir panel sorusu ve cevap oturumu şeklinde bir yuvarlak masa toplantısı yapın. Diğer üyelerin birkaç dakikalığına kendi projelerinden bahsetmelerine izin verin, böylece yeni insanlar kimle konuşabileceklerini anlasınlar. Eğer yabancı insanlarla konuşmayı dert etmeyen insanlar tanıyorsanız, ev sahibi gibi davranmalarını ve grupta ya da e-posta listesinde yeni gelenleri karşılamalarını rica edin.
Kız arkadaşları ya da eşleri küçümsemeyin
Linux'la ya da bilgisayarla ilgilenen kadınlar da tıpkı diğer kadınlar gibi, kendi ilgi alanlarını paylaşan insanlarla çıkıyorlar ya da evliler. Birçok insan bu kadınların Linux'la ilgilenmelerinin sırf erkek arkadaşları ya da kocaları yüzünden olduğunu varsayıyorlar. Kadınlar bazen erkek arkadaşları aracılığıyla Linux'la tanışırlar (ancak bu durum onların ilgisini daha az geçerli ya da daha az önemli kılmaz). Kadınlar Linux'la ya da bilgisayarla ilgilenirler; bu alanda yeni insanlar ve arkadaşlarla tanışırlar ve bu alanda olan kadınların sayısının az olması yüzünden sürpriz olmayacak bir şekilde aynı alandan çıkabilecek birilerini bulmakta biraz zorluk yaşarlar. Bu durumu Linux'la ilgilenen çoğu kadının yine Linux'la ilgilenen birileriyle çıktığı ya da evli olduğu sonucunu çıkarmayın. Kişisel olarak söylemem gerekirse, Linux'la ilgilenmeye başladığım zamanlarda, işletim sisteminin varlığından habersiz bir binbaşıyla çıkıyordum.
LinuxChix'lerden biri, ilk olarak bir konferansa davet edildiğinde "Hacker'ların Eşleri" isimli panelde konuşmacı olduğunu söylüyor. Paneli düzenleyen önde gelen açık kaynak üyeleri, neden onur kırıcı bir davranışta bulunduklarını anlamıyorlar. Herşeyden sonra, kadının açık kaynak dünyasındaki emekleri, meşhur bir çekirdek hacker'ının karısı olmasının yanında önemsiz sayılıyor.
Kız arkadaşlara ya da eşlere özgür insanlar gibi davranın
Linux'la ilgilenen insanların kız arkadaşlarının ya da eşlerinin de kendilerine ait bir hayatları ve becerileri vardır. Bu insanları erkek arkadaşlarının ya da kocalarının yardımcıları gibi görmeyin, onların da kendilerine ait ilgileri ve uzman oldukları alanlar var, onlarla bu konular hakkında konuşun.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Niçin Linux'la ilgilenen çok az kadın var? Başlangıç Ama bunu yapmam!
Bir Linux Kitaplığı Sayfası