Ama bunu yapmam!
Önceki Kadınları Linux Kullanmaya NASIL Teşvik Edersiniz Sonraki
Ama bunu yapmam!
Belki de içgözlem yapmak için uygun bir zaman. Ottowa Linux Sempozyumu'ndaki LinuxChix BOF'ta kadınların LKG'den neden uzak durduklarına dair aklımıza gelen tüm nedenleri listeledik. Yerel LKG'den bir adam elini uzattı ve kendi LKG'sindeki hiçkimsenin bu davranışları yapmadığını ancak yine de kadınları etkilemekte zorluk çektiklerini söyledi. Aynı LKG'den bir kadın elini kaldırdı ve "Evet, yapıyorlar" dedi. Ve bu davranışları yapan sadece birkaç "kötü elma" olduğunu ancak bunların da kadınları usandırmak için yeterli olduğunu söyledi. Bu önemli bir noktadır: eğer grubunuz dokuz tane yardımsever ve kibar üyeye sahipse, ancak bir tane kaba ve cinsel ayrımcı üyeye sahipse; birçok kadın bu tek üyeden dolayı grubunuzdan uzak duracaktır. Bu durumun gruptaki diğer insanlar için adil olmadığının farkındayım ancak gerçek bu. Eğer grubunuzda bir tane kötü elma varsa, gelecek sefer başka bir kadını gruptan soğutmaması için bu elmanın kabuklarını biraz soymaya bakın. Attığı e-postaya cevap verin ve onunla aynı fikirde olmadığınızı ve düşüncelerini onaylamadığınızı söyleyin. Bu "kötü elma"'yla aynı fikirde olmayan diğer bir insanın bile varlığından haberdar olmak, kadınların kalmaya daha çok istekli olmasını sağlayacaktır.
Tecrübelerime dayanarak söylemeliyim ki; bir adamın birçok kez bu davranışlardan hiçbirini yapmadığını söylediğini ve dakikalar ya da saatler sonra, yapmadığını iddia ettiği şeyi yaparken gördüm. Bu adamlardan hiçbirinin yalancı olduğunu düşünmüyorum, yalnızca tamamen dikkatsiz ve yaptıklarından habersizler. Cinsel ayrımcı şakalar ya da yorumlar yapmak biliçsiz davranışlar gibi görünüyor; birçok erkek söyledikleri şeylerin kadınlar tarafından neden tiksindirici olduğunun farkına varamıyorlar.
Aynı zamanda, iyi niyetli olabilir ve yine de kadınları uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin, bir etkinliğe geldiği için ona ne kadar cesur olduğunu söylemeniz size göre onu teşvik etmek için iyi bir yol gibi gözükebilir ancak aslında onu gruptan biri gibi hissettirmek şöyle dursun, aslında onun ne kadar tuhaf ve alışılmışın dışında olduğuna işaret etmiş olursunuz. Bir kadının dediği gibi, "Uzaylı olduğumu ben de biliyorum. Bunu vurgulamanıza gerek yok." Umuyoruz bu NASIL belgesi sayesinde, istemeyerek de olsa kadınları nasıl uzaklaştırdığınızın farkına varmışsınızdır.
Eğer kadınlara karşı olan davranışlarınızın nasıl olduğu hakkında tereddütteyseniz, size verebileceğim en iyi öneri dobralığı ve açıksözlülüğüyle bilinen bir kadını bulmanız ve daha önce kadınlara yönelik rahatsız edici konuşmalar yapıp yapmadığınızı sormak olacaktır. Yanıtı karşısında şaşırabilirsiniz. Unutmayın, birçok kadın bir erkeğin yüzüne karşı kaba olmaktan kaçınır, bu yüzden dürüstçe bir cevap almanız biraz zor olacaktır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kadınları Linux'a teşvik etmek için yapılması ve yapılMAması gerekenler Başlangıç A. LinuxChix
Bir Linux Kitaplığı Sayfası