Proje Başlatmak
Önceki CVS ile Açık Kod Yazılım Geliştirme Sonraki
Proje Başlatmak
CVS sunucusuna bağlanmadan önce CVSROOT ortam değişkenine projeyi başlatacağımız sunucu ile ilgili atama yapılmalıdır:
# export CVSROOT=':pserver:[email protected]:/var/cvsroot'
İlk adım, sunucuya bağlanıp bağlanamadığımızı görelim:
# cvs login
CVS password:
Parolanızı girdiğinizde hata vermiyorsa her şey yolunda demektir. Hata veriyorsa /var/cvsroot dizininin kullanıcı haklarının cvs kullanıcısına ait olup olmadığını, /etc/inetd.conf'da cvs'nin yolunun doğru verildiğine emin olun.
Parolanızı girdiğinizde hata vermiyorsa her şey yolunda demektir. Şimdi bir projeye başlayabiliriz. Proje yöneticisi (proje yöneticisi olmak root olmak demek değildir. Bu işlemkeri yapmak için önce kendi kullanıcı adınıza geçin) olarak projeyi açalım. Bunun için bir kaç yol var.
Başlamış Bir Projeyi CVS'ye Yerleştirmek
Eğer daha önce başladığımız bir projeyi CVS sunucuya yerleştirmek istiyorsak bu projeyi import etmemiz gerekir. Projenin /home/simsek/test altında yer aldığını varsayıyoruz.
$ cd /home/simsek/test
$ cvs import -m "CVS e tasiniyoruz" test AcikkodORG ikincisurum
N test/6
N test/orig.sh
N test/rsync-cron.sh

No conflicts created by this import
Kodlarımız $CVSROOT/test dizinine yerleştirilmiş oldu. Eğer CVSROOT ortam değişkeni belirlenmemişse -d seçeneği ile CVSROOT'u belirtmemiz gerekirdi. Burada test proje adı, AcikkodORG dağıtıcı ismi, ikincisurum ise sürüm bilgisidir. Kodlarınız $CVSROOT altında proje ismi ile aynı dizin içerisine yerleştirilir.
Sıfırdan Projeye Başlamak
Eğer CVS sunucusuna uzakten erişiyorsanız sıfırdan projeye başlamakla başlamış bir projeyi CVS'ye yerleştirmek arasında bir fark yoktur. Ama CVS sunucusuna doğrudan erişiminiz varsa $CVSROOT altında o dizini açmak yeterlidir.
# mkdir -p /var/cvsroot/test
Yalnız dizin haklarını ayarlamayı unutmayın. İşlerimizi root olarak yaptığımızdan açtığımız dizin ve dosyalar bu kullanıcı hakları ile açılıyor. CVS, yalnızca çalıştığı kullanıcının dizinlerine ulaşabilir.
# chown -R cvs.cvs /var/cvsroot/test
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
CVS Sunucunun Kurulması ve Yapılandırılması Başlangıç Geliştirici Komutları
Bir Linux Kitaplığı Sayfası