İkincil Düğümlerin Yapılandırılması
Önceki Beowulf NASIL Sonraki
İkincil Düğümlerin Yapılandırılması
Ağ kablonuzu çıkarın. İlk ikincil düğüme Linux kurun. Ve bu adımları herbir ikincil düğüm için tekrarlayın.
Temel Linux Kurulumu
Örnek düğüm isimleri ve IP adresleri ile devam edelim, bunlar kurulum sırasında seçtiklerim:
    İş istasyonu
    Otomatik bölümlendirme
    Sistemdeki bütün bölümlendirmeleri silme
    ön yükleyici olarak LILO kullanma
    ön yükleyiciyi MBR'a yazma
    sunucu ismini wolf01 olarak belirlenmesi
    IP adresleri 192.168.0.101
    wolf kullanıcısınır eklenmesi
    bütün düğümlerde aynı parolayı kullan
    Güvenlik duvarı kullanma
Sadece ağ servisleri paketi kuruldu, başka paket seçilmedi.
Bunlar en temel ihtiyacınız olan şeyler. Düğümleri, neden gerekmeyen ve hiç kullanmayacağınız yazılımlarla doldurasınız? Ben kümeyi ayağa kaldırıp çalıştırmak için gereken en temel yapılandırmayı bulmak üzerine yoğunlaşmıştım.
Başka bir önemli nokta: Otomatik kurulum ve yapılandırma devam ederken, düğüme giriş yapamayacaksınız. Düğume erişimi sadece yapılandırma ve kurulum anında kısıtlamıştım.
Donanım
Sistem açıldığında eğer klavye bağlı değilse uyaracaktır. Ben BIOS'u güncelleyemedim; çünkü çok eski, kullanım kılavuzu olmayan makinelere sahibim. Dolayısıyla "sahte" bir klayve kullandım.
Bilgisayar sektöründe çalışıyorum ve gelen giden yüzlerce klavye görüyorum. Bazen sonları çöplük oluyor. Ben de eski, işe yaramayan bir klavyeyi aldım, köşesindeki Num Lock ve Caps Lock ışıklarının bulunduğu yerdeki ince devre kartını kabloyla birlikte yerinden çıkarttım, sonra fişi makineye taktım, bilgisayar gerçek bir klavye olduğunu zannetti.
Tekrar ediyorum, eğer yapabiliyorsanız biosu güncellemeniz daha sağlıklı olabilir, bu BIOS'u güncelleyemiyorsanız kullanabileceğiniz bir yöntem.
Kurulumun Son Komutları
Yeni kurulan düğümü yeniden başlatın, sisteme yönetici olarak giriş yapın.
  • Önceki bölümde anlatıldığı gibi doğru servisleri kurmak için aynı chkconfig komutlarını uygulayın,
  • hosts dosyasını düzenleyin, localhost'tan "wolfnn"'yi silin, wolfnn ve wolf00'ı ekleyin,
  • LAM kurun,
  • /mnt/wolf dizinini oluşturun ve güvenlik ayarlarını yapın,
  • SSH yapılandırmasını yapın.
Bu noktaya kadar, ana düğümün aynısı gibiydi; ama bundan sonra farklı olarak exports dosyasında değişiklik yapmıyorum.
Ve, .bash_profile dosyasına şu satırı eklemiyorum:
sh -c 'ssh-add && bash'
İkincil Düğümler Üzerinde SSH
Hatırlarsak, ana düğüm üzerinde authorized_keys dosyasını oluşturmuştuk. Ana düğüm üzerinde oluşturulan dosyayı, ikincil düğümlerin ~/.ssh dizinine kopyalayın. Böylece, ana düğüm bütün ikincil düğümlere giriş yapabilecek.
LAM kullanıcı kılavuzunda belirtildiği gibi, ana düğüm herhangi bir düğüme giriş yaptığında etkileşim gerekmemektedir. Dolayısıyla, genel anahtarı ana düğümden herhangi bir ikincil düğüme authorized_keys dosyasında olduğu gibi kopyalamak, her bir ikincil düğüme, wolf00 üzerindeki wolf kullanıcısının parola gerekmeden giriş yapmasına izin verir ve bu giriş güvenlidir.
İlk defa giriş yaptığınızda doğrulama isteyecek. Dolayısıyla bir defa, yukarıdaki yapılandırmayı yaptıktan sonra, ana düğüme geri dönün. (yapılandırması yeni yapılan ikincil düğümün ismi "wolfnn") ssh wolfnn yazın ve basitçe "yes" diye cevaplandırın; bu son olacak, bir daha sormayacak.
Oturumu kapatarak o düğüme ssh ile bağlanarak, böyle olduğunu görün. Hiçbir şey sormadan hemen oturum açabileceksiniz.
İkincil Düğümlerde NFS Ayarları
root olarak, şu komutları çalıştırın:
cat >> /etc/fstab
wolf00:/mnt/wolf /mnt/wolf nfs rw,hard,intr 0 0
<control d>
Burada yaptığımız, ana düğümde /etc/exports dosyasında tanımlayarak, dışardan bağlamaya izin verilen dizinin otomatik bağlanmasını sağlamak. NFS ile ilgili daha fazla bilgi belgenin ilerleyen kısımlarında mevcuttur.
İkincil Düğümlerde Lilo'nun Düzenlemesi
/etc/lilo.conf dosyasını düzenleyin.
Bu dosyanın 2. satırı şöyledir:
timeout=nn
Bu satırı şu şekilde değiştirin:
timeout=1200
Sonra değişiklikleri uygulayacağız. /sbin/lilo yazarsak, linux'un öntanımlı olarak açılacak sistem olduğunu belirten "added linux *" iletisini döndürecektir.
/sbin/lilo
Added linux *
Lilo düzenlemesini neden yapmalıyım? Eğer siz Beowulf'u web üzerinde araştırıyorsanız ve şu ana kadar anlattığım herşeyi anladıysanız, şaşırabilirsiniz. "lilo.conf hakkında hiç bir şey okuduğumu hatırlamıyorum." diyebilirsiniz.
Bütün Beowulf düğümlerimiz tek enerji hattını paylaşırlar. Enerji hattını açtığımda küme üzerindeki bütün düğümler derhal başlar. Aynen başlangıçtaki işlemler süreci gibi dosya sistemini bağlar. Düğümler ana düğümdeki paylaşımli dizine bağlanır, ama ana düğümün NFS hizmeti vermeye hazır olmasına kadar beklemek zorundalardır. Dolayısıyla herbir düğüm için lilo bekleme zamanını 2 dakikaya ayarladım. Bu sırada ana düğüm hazır olur ve paylaşımlı dizin erişilebilir olur. Son olarak ikincil düğümler başlar, çünkü lilo onları 2 dakika bekletmişti.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Ana Düğümün Yapılandırılması Başlangıç Doğrulama
Bir Linux Kitaplığı Sayfası