Başlarken
Önceki APT NASIL Sonraki
Başlarken
Önce .tar.gz vardı. Kullanıcılar GNU/Linux sistemlerinde kullandıkları her programı derlemek zorundaydılar. Debian geliştirimi sırasında, kurulu paketlerin yönetimini sağlayacak bir sistemin zorunluluğu hemen görüldü. Bu amaçla geliştirilen sisteme dpkg adı verildi. Sonuçta GNU/Linux dünyası, Red Hat'in kendi paket yönetim sistemini geliştirmesinden biraz önce, dpkg ile tanıştı.
Hemen ardından GNU/Linux sisteminin geliştiricilerinin kafasında yeni bir ikilem oluştu. Paketlerin hızlı, pratik ve verimli bir yöntemle kurulabilmesini, paket bağımlılıkları yönetimi ve paket güncellemeleri sırasında yapılandırma dosyalarının güncellenmesini sağlayacak bir araca ihtiyaç vardı. Gene Debian projesi kapsamında ilk ürün ortaya çıktı: APT (Advanced Packaging Tool - Gelişmiş Paket Yönetim Aracı). APT daha sonra Connectiva tarafından RPM paketler ile kullanılmak üzere port edildi ve bazı dağıtımlar tarafından da kullanılmaya başlandı.
Bu belgede Connectiva APT uyarlaması olan apt-rpm'den bahsedilmemekle birlikte, belgeye eklenti amacıyla bu konuda da bir şeyler gönderebilirsiniz.
Bu belge bir sonraki Debian sürümü olacak Sarge temel alınarak yazılmıştır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
APT NASIL Başlangıç Temel Yapılandırma
Bir Linux Kitaplığı Sayfası