Nasıl Açık Kaynak Kod Yazılımcısı Olunur?
Önceki VI. Oylum - Yazılım Geliştirme Sonraki

Nasıl Açık Kaynak Kod Yazılımcısı Olunur?

Yazan: Deniz Akkuş
Yasal Uyarı
Bu belgenin, Nasıl Açık Kaynak Kod Yazılımcısı Olunur?, 1.0 sürümünün telif hakkı © 2002 Deniz Akkuş'a aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Özgür Belgeleme Lisansının 1.1 sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın bir kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html adresinde bulabilirsiniz.
BU BELGE “ÜCRETSİZ” OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ “OLDUĞU GİBİ”, AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
2002-03-01 12:09:24
Sürüm Bilgileri
Sürüm 1.02002-03-01 12:09:24DA
İlk sürüm.
Özet
Bu yazının amacı çeşitli programlama tekniklerini anlatmak değil, genelde başlangıçta göz ardı edilip daha sonra hayal kırıklıklarına ve hatta projenin başarısızlığına yol açan çeşitli faktörleri sıralamaktır.

İçindekiler
1. Açık Kaynak Kod Yazılımcısı Olmak İçin Ne Gerekli?
2. Nereden Başlanır?
3. Kendi İhtiyacınıza Cevap Veren Bir Konu Seçin
4. Ama Benim Hiç Bir İhtiyacım Yok?
5. Konumu Buldum
6. Mevcut Projelerin Hiç Biri Benim İstediğimi Yapmıyor
7. Hemen Bir Proje Kurup Gönüllü Arayayım
8. Yazdım, Şimdi Ne?
9. Proje Oluşturmak
10. Bir Lisans Seçtiniz Mi?
11. Yazılımınız Derlenebilir mi?
12. Yazılımınıza Sürüm Numarası Verin
13. Web Siteniz var mı?
14. Bir Posta Listeniz Var Mı?
15. Yazılımınızı ve Web Sitenizi Çok Dilli Hazırlayın
16. Ben İngilizce Bilmiyorum, Yazılımımı da Salt Türkler Kullansın İstiyorum
17. İngilizcem Kullanıcılarla Yazışmak vb İçin Yeterli Değil
18. Yazılımınızı Duyurun
19. Bunların Hepsini Yaptım ve Bir Şey Olmuyor
20. Gönüllülerim Oluştu
21. Sıkıldığınız Zaman Devredin
22. Projenin Hayat Çizgisi
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
VI. Oylum - Yazılım Geliştirme Başlangıç Açık Kaynak Kod Yazılımcısı Olmak İçin Ne Gerekli?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası