İlintili Kanallar
Önceki Akımlarla Tanıtıcıları Karıştırmanın Tehlikeleri Sonraki
İlintili Kanallar
Tek bir açılışta aynı dosya konumunu paylaşan kanallara ilintili kanallar diyoruz. fdopen kullanarak bir tanıtıcıdan bir akım yaptığınızda, fileno ile bir akım ile ilişkili dosya tanıtıcısına eriştiğinizde, dup veya dup2 ile bir dosya tanıtıcısını çoğalttığınızda ve fork ile dosya tanıtıcıları alt süreçte miras aldığınızda bir ilintili kanalınız olur. Uçbirimler ve borular gibi rasgele erişimi desteklemeyen dosyalar için tüm kanallar zorunlu olarak ilintilidir. Rasgele erişimli dosyalarda, sona ekleme yapılan akımlar da zorunlu olarak diğeri ile ilintilidir.
G/Ç için bir akım kullanıyorsanız (sadece akım açmışsanız) ve onunla ilintili diğer kanalla (bir akım ya da tanıtıcı olabilir) G/Ç yapmak isterseniz, kullanmakta olduğunuz akımı önce temizlemelisiniz.
Bir sürecin sonladırılması ya da süreç içinde yeni bir yazılımın çalıştırılması süreç içindeki tüm akımların ortadan kaldırılmasına sebep olur. Bu akımlarla ilintili tanıtıcılar diğer süreçte kalır, dolayısıyla dosya konumları tanımsız duruma gelir. Bundan kaçınmak için ortadan kaldırmadan önce akımları temizlemeniz gerekir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Akımlarla Tanıtıcıları Karıştırmanın Tehlikeleri Başlangıç Bağımsız Kanallar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası