Bağımsız Kanallar
Önceki Akımlarla Tanıtıcıları Karıştırmanın Tehlikeleri Sonraki
Bağımsız Kanallar
Dosya konumlaması yapılabilen bir dosya için ayrı kanallar (akım ya da tanıtıcı) açtığınızda her kanalın kendi dosya konumu olur. Bu tür kanallara bağımsız kanallar denir.
Sistem her kanalı bağımsız olarak elde eder. Çoğu zaman, bu tahmin edilebilir ve (özellikle girdi için) doğal bir sonuçtur: her kanal, kendi dosyasında ve kendi konumunda sıralı okuma ya da yazma yapabilir. Bununla birlikte, birer akım olan bazı kanallarda şunlara dikkat etmeniz gerekir:
  • Dosyanın aynı parçasında okuma ya da yazma yapacaksanız, birşey yapmadan önce ve kullandıktan sonra çıktı akımını temizlemelisiniz.
  • Bir bağımsız kanal kullanılarak değiştirilmekte olan verinin okunmasından önce bir girdi akımını temizlemelisiniz. Aksi takdirde, akımın tamponunda bulunan atıl veriyi okuyabilirsiniz.
Bir dosyanın sonunda tek bir kanala çıktılama yaparsanız, diğer bağımsız kanalların dosya sonuna göre yaptıkları konumlamayı alakasız bir noktaya taşımış olacaktır. Sizin dosya konumlaması yapmanız ile dosyaya yazmanız arasında başka bir sürecin aynı şeyi yapmasını engelleyemediğiniz gibi sizinde bunun tersine olarak onların dosya konumlarını doğru yere kaydıramazsınız. Ama tanıtıcı ya da akımı dosya sonuna ekleme yapan türde açarsanız, daima o anki dosya sonuna ekleme yaparsınız. Dosya sonu konumlamasını doğru yapabilmek için çıktı kanalını, kanal bir akımsa temizlemelisiniz.
Rasgele erişimi desteklemeyen bir dosya için farklı dosya konumları olan iki kanal açmak mümkündür. Bu şekilde dosyaya okuma ve yazma amacıyla açılan kanallar bağımsız açılsa bile ilintilidir. Dosya sonuna ekleme türünde açılan kanallar daima ilintilidir. Bu kanallar için ilintili kanallarla ilgili kurallar uygulanır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
İlintili Kanallar Başlangıç Akımların Temizlenmesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası