Readline Kes ve Yapıştır Komutları
Önceki Readline Etkileşimi Sonraki
Readline Kes ve Yapıştır Komutları
Kesmek satırdaki metni silmek ama silerken daha sonra kullanmak üzere saklamaktır. Yapıştırmak ise kesilen metni satıra yerleştirmektir.
Bir komut açıklamasında 'kesmek'ten bahsediliyorsa, bu metnin satırda aynı yerde ya da farklı bir yerde tekrar kulanabileceğiniz anlamına gelir.
Bir metni kestiğinizde metin pano'ya kopyalanır. Metin içinde ardışık yapılan kesmeler, satır üzerinde kesildiği sırada birlikte tutulur. Örneğin "aaa bbb ccc ddd" satırında sırayla "aaa", "bbb", "ddd" kesilmişse metni panodan istediğinizde "aaa bbb" ile "ddd" şeklinde iki kesme (üç değil) bulunduğunu görürüz. Ancak pano satıra özel değildir. Bir satırdan kesilen bir metin başka bir satıra yapıştırılabilir.
Metinleri kesmek için kullanılan komutlar:
C-k
Metni imleç konumundan satırın sonuna kadar keser.
M-d
Metni imleç konumundan sözcüğün sonuna kadar keser. İmleç iki sözcüğün arasındaysa, metin sonraki sözcüğün sonuna kadar kesilir. Sözcük sınırları M-f ile aynıdır.
M-DEL
Metni sözcük başlangıcından imlece kadar keser. İmleç iki sözcüğün arasındaysa, metin önceki sözcüğün başına kadar kesilir. Sözcük sınırları M-f ile aynıdır.
C-w
Metni imleç konumundan önceki boşluğa kadar keser. Buradaki sözcük sınırları M-DEL'deki sınırlardan farklıdır.
Burada metnin satıra nasıl yapıştırılacağından bahsedilecektir. Yapıştırmak, panodaki son metni satıra kopyalamaktır.
C-y
Son kesilen metni imleç konumunda satıra yerleştirir.
M-y
Her M-y pano içeriğindeki kesmelerden bir öncekinin seçilmesini sağlar. Pano içeriği M-y ile sürekli döndürülür. Bu işlem sadece önceki komut C-y ya da M-y ise uygulanır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Readline Hareket Tuşları Başlangıç Readline Argümanları
Bir Linux Kitaplığı Sayfası